Πήρε την πρόκριση αλλά… του ξέφυγε η νίκη

Ο ΠΑΟΚ είχε το “πάνω χέρι” στην Τούμπα, όμως δεν κατάφερε να πάρει το τέταρτο διαδοχικό “τρίποντο”, καθώς η Αμπερντίν τον υποχρέωσε σε ισοπαλία (2-2) για την 4η “στροφή” των ομίλων του Conference League.

Δεν κατάφερε να κάνει το 4Χ4 ο ΠΑΟΚ, ο οποίος αν και είχε την υπεροχή στην Τούμπα, έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με την Αμπερντίν στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” βρέθηκε να χάνει με το γκολ του Λόπες, όμως κατάφερε να μπει σε θέση ισχύος ξανά. Το γκολ του ΜακΓκράθ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του… χάλασε την τέταρτη διαδοχική νίκη σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση. Πλέον, η πρωτιά του ομίλου της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου θα κριθεί στην επερχόμενη αναμέτρηση με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που απειλούσε περισσότερο με τον Ντεσπόντοφ να είναι… ιδιαίτερα κινητικός. Η Αμπερντίν ανέβασε “στροφές” σταδιακά και στο 14′ κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Με μία σέντρα από τα δεξιά, ο Λόπες υποδέχτηκε όμορφα την μπάλα με πλάτη προς το τέρμα και με εξαιρετική κίνηση, νίκησε τον Κοτάρσκι για το 1-0. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” βρήκε σύντομα τα πατήματά του και απέκτησε την κυκλοφορία της μπάλας. Στο 22′, οι “ασπρόμαυροι” απείλησαν με το σουτ του Σβαμπ και στην επόμενη φάση, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Μετά από μία όμορφη συνεργασία, ο Ντεσπόντοφ βρήκε τον Τάισον στο ύψος του πέναλτι και εκείνος με πλασέ, έκανε το 1-1. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου αύξησε την πίεσή της και στο 28′, έχασε μεγάλη ευκαιρία. Μετά το γύρισμα του Μπάμπα, ο Ρούμπεζιτς  εκτίμησε λάθος και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Ρόος. Στη συνέχεια και στο 37ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ απείλησε με το σουτ του Τάισον να περνάει ελάχιστα άουτ, όμως στο 42′, ο “Δικέφαλος”… άγγιξε ξανά το γκολ. Ο Τόμας σούταρε μετά την πάσα του Μπάμπα, όμως η μπάλα… τράνταξε το κάθετο δοκάρι του Ρόος. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν σε… θέση ισχύος στην ανάπαυλα, όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1.

Ο χαρακτηριστικός πανηγυρισμός του Τάισον μετά από γκολ του. (INTIME Sports)

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος στο 47′ με το σουτ του Κωνσταντέλια εκτός περιοχής να σταματά στον Ρόος, ενώ στην επόμενη φάση, ο Κουλιεράκης ήταν αυτός που… έγινε επικίνδυνος για την άμυνα της Αμπερντίν. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” συνέχισε να πιέζει και στο 64ο λεπτό, ήρθε τεράστια ευκαιρία μετά από εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ, οι Κουλιεράκης και Εκόνγκ δεν πρόλαβαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Στο 67ο λεπτό, οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν μετά από αρκετές φάσεις, να πετύχουν το δεύτερο τέρμα τους. Ο Τάισον έκανε τη σέντρα, ο Εκόνγκ βρήκε με κεφαλιά τον Σαμάτα, ο οποίος από κοντά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 2-1. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, καθώς το σύνολο του Μπάρι Ρόμπσον στο 70ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του ΜακΓκράθ, ισοφάρισε σε 2-2. Στο 74ο λεπτό, οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πέναλτι, το οποίο όμως ακύρωσε ο διαιτητής του αγώνα μετά από παρέμβαση του VAR. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” έψαχνε στις καθυστερήσεις του ματς διαρκώς το γκολ, όμως χωρίς αποτέλεσμα, μιάς και η άμυνα της Αμπερντίν είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους και έτσι το 2-2 παρέμεινε, με τον ΠΑΟΚ να μένει στην πρώτη θέση του ομίλου του αήττητος.

ΓΚΟΛ: 23′ Τάισον, 67′ Σαμάτα / 14′ Λόπες, 70′ ΜακΓκράθ
ΔΟΚΑΡΙ: 28′ Μπάμπα, 42′ Τόμας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34′ Βιεϊρίνια, 45’+1′ Τσιγγάρας, 90’+6′ Κουλιεράκης
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (82′ Κεντζιόρα), Έκονγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα (85′ Σοάρες), Τσιγγάρας (65′ Οζντόεφ), Σβαμπ, Ντεσπόντοφ (82′ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τόμας (65′ Σαμάτα).

Αμπερντίν (Μπάρι Ρόμπσον): Ρόος, Μακένζι (61′ Χέις), Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Ντέβλιν, Γένσεν, Μπάρον, Σίνι (61′ Πολβάρα), Μαγκράθ (79′ Μιόφσκι), Ντάνκαν, Λούις Λόπες (85′ Σόκλερ).

Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία των ομίλων στο Europa Conference League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Γ.