Πέρασε τη Σουόνσι και τώρα… τελικός (video)

Την πρόκρισή της στη δεύτερη προκριματική φάση του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών θα διεκδικήσει την Κυριακή (21/08) ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 2-0 της αγγλικής ομάδας και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και κατάφερε να επικρατήσει στην Κατερίνη της Σουόνσι με 2-0 στο ημιτελικό του πρώτου προκριματικού γύρου του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών και έτσι πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” κυριάρχησε και μόλις στο 16ο λεπτό του αγώνα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα των Άγγλων με την Βλασσόπουλος, η οποία με όμορφο πλασέ εκμεταλλεύτηκε την ενέργεια της Καλέση και άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς διπλασίασαν τα τέρματά τους με την Ελληνοαμερικανίδα επιθετικό να διαμορφώνει το 2-0 με κεφαλιά μετά από ασίστ της Μήτκου. Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά σε τρίτο τέρμα και στο 95ο λεπτό, ωστόσο το σουτ της Χαλατσογιάννη μέσα από την περιοχή, εξουδετέρωσε η αντίπαλη κίπερ.

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Κυριακή 21 Αυγούστου και ώρα 16:30 στο Δημοτικό Στάδιο Κατερίνης, το νικητή του ζευγαριού Φερεντσβάρος – Ρέιντζερς.

ΠΑΟΚ (Κανάτας): Χατζηχαριστού, Γκούνη (88′ Pedersen), Δοϊρανλή, Μήτκου, Γιαννακά, Gornela, Χαλατσογιάννη, Βαρδαλή (78′ Μπασούρη), Καλέση, Akida, Vlassopoulos.