Μεγάλη νίκη στη Σκωτία και προβάδισμα με γκολάρα Ζίβκοβιτς

Με το προβάδισμα επιστρέφει ο ΠΑΟΚ στην Ελλάδα, έχοντας κάνει το πρώτο βήμα επί της Χαρτς στο “Τάινκαστλ Παρκ”, με το τελικό 2:1. Πλέον, ο “Δικέφαλος του βορρά” έχει να διαχειριστεί ένα πολύ ευνοϊκό σκορ στην Τούμπα, πριν “σφραγίσει” την πρόκρισή του στους ομίλους του Conference League.

Με το πέναλτι της ισοφάρισης του Σβαμπ στο πρώτο ημίχρονο και το γκολ – ποίημα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς έξω από την περιοχή στο 75′, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε όλα όσα έπρεπε για να φύγει με τη νίκη από τη Σκωτία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΠΑΟΚ, με τον Σάνκλαντ να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα στο 9′. Το πέναλτι που είχε γίνει προ ολίγων λεπτών στον Βάργκας ωστόσο, ήταν αμφισβητούμενο και ο Αντρίς Τρεϊμάνις το έδωσε μετά από βίντεο ριπλέι. Οι “ασπρόμαυροι” απάντησαν άμεσα όμως και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Ο Στέφαν Σβαμπ ευστόχησε από τα 11 μέτρα και έκανε το 1:1 στο 12′, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Το πέναλτι το κέρδισε ο Ζίβκοβιτς, ο οποίος “τσίμπησε” τη μπάλα προ του Ρόουλς.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι στο γήπεδο, με καλύτερη κυκλοφορία και πιο απειλητικοί από τους Σκωτσέζους. Στο 31′ όμως, η Χαρτς βγήκε μπροστά και με μία καλά οργανωμένη επίθεση, ανάγκασε τον Κοτάρσκι σε διπλή επέμβαση. Ο Κροάτης είπε “όχι” τόσο στον Σάνκλαντ, όσο και στον Μπόις οι οποίοι τον δοκίμασαν εντός λίγων δευτερολέπτων. Αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τα πράγματα να είναι αρκετά ισορροπημένα στο γήπεδο και τον ΠΑΟΚ να έχει περιορίσει σημαντικά τις προσπάθειες των Σκωτσέζων για ψηλό παιχνίδι.

Πιο… “κεφάτοι” μπήκαν οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου στο δεύτερο μέρος στο “Τάινκαστλ Παρκ”, με τον Τάισον να σουτάρει στο 55′ έπειτα από αναμπουμπούλα στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κλαρκ έδιωξε με το πόδι. Στην ίδια φάση, υπήρξαν και διαμαρτυρίες για πέναλτι στον Κωνσταντέλια, όμως ο Τρεϊμάνις δεν ενδιαφέρθηκε.

Κόντρα στη ροή του ματς, η Χαρτς σκόραρε με φαλτσαριστό πλασέ του Σάνκλαντ, αλλά ο VAR ακύρωσε το γκολ, βλέποντας πως ο Σκωτσέζος ήταν οφσάιντ. Στο 74′, ήρθε η πρώτη πραγματική ευκαιρία του ΠΑΟΚ μετά από σχεδόν 20 λεπτά. Ο Ζίβκοβιτς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στα δεξιά, έκανε διαγώνιο σουτ, όμως ο Κλαρκ είπε και πάλι “όχι”.

Ο Σέρβος παρόλα αυτά επέμεινε και στην ακριβώς επόμενη φάση, στο 75ο λεπτό, σκόραρε ένα εκπληκτικό γκολ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να πηγαίνει χαμηλά στη δεξιά γωνία του Σκωτσέζου γκολκίπερ και να “γράφει” το 2:1. Τρία λεπτά μετά, ο Ζίβκοβιτς προσπάθησε να ξανάνικήσει τον Κλαρκ από την ίδια θέση με τη φάση του 74′, όμως ο πορτιέρο της Χαρτς είχε απάντηση.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” διαχειρίστηκε άψογα το σκορ μέχρι το σφύριγμα της λήξης, ενώ οι αλλαγές του Φρανκ Μακαβόι δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα. Με τους παίκτες της Χαρτς να απογοητεύονται όλο και περισσότερο, όσο πέρναγε ο χρόνος και δεν δημιουργούσαν επικίνδυνες καταστάσεις, ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι το τέλος και πήρε μία μεγάλη και πολύτιμη νίκη στη Σκωτία με 2:1, θέτοντας γερές βάσεις πρόκρισης στους ομίλους του Conference League.

Οι “ασπρόμαυροι” υποδέχονται τους Σκωτσέζους για τη ρεβάνς, την Πέμπτη 31 Αυγούστου στην Τούμπα, στις 20:30.//ΓΑ

ΓΚΟΛ: 9′ Σάνκλαντ (πεν.), 12′ Σβαμπ (πεν.), 75′ Ζίβκοβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51′ Σάνκλαντ, 51′ Τσιγγάρας, 83′ Ντέβλιν, 90+5 Σοάρες