Ήττα με κάτω τα χέρια για τον ΠΑΟΚ

Οι γυναίκες του “Δικέφαλου του Βορρά” δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια την Βισμπάντεν και οι Γερμανίδες πέρασαν με το άνετο 3-0 από το Παλατάκι, βάζοντας γερές βάσεις πρόκρισης στην τετράδα του Challenge Cup.

Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Βισμπάντεν και ψάχνει… θαύμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ εντός έδρας και πλέον για να βρεθεί στα ημιτελικά του Challenge Cup γυναικών, θα πρέπει να υπερβάλει εαυτόν σε μία εβδομάδα στη Γερμανία.

Η Βισμπάντεν μπήκε καλύτερα στο ματς και εκμεταλλευόμενη τα τραγικά λάθη της Ουίλιαμς πέρασε μπροστά από νωρίς με 6-10, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά πήγε ακόμη και σε διψήφια τιμή (9-19). Με την είσοδο των Τερζόγλου και Κλέπκου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 18-23 αλλά η απόσταση ήταν ήδη μεγάλη και οι Γερμανίδες έκαναν το 0-1 με 18-25, ανοίγοντας έτσι το σκορ με σχετική άνεση. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο σετ και οι παίκτριές του μείωσαν τα λάθη τους, αλλά η Βισμπάντεν διατηρούσε μια διαφορά πέντε πόντων (10-15). Ωστόσο, με εξαιρετικές άμυνες και συνεχόμενους πόντους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν (15-15) και το σετ πήγαινε… χέρι-χέρι ως το φινάλε, με τις φιλοξενούμενες να το κατακτούν με 25-22.

Η Βισμπάντεν προηγήθηκε και στο τρίτο σετ με 4-8 και 5-12, βάζοντας από νωρίς γερές βάσεις για μία εύκολη νίκη. Συνεχίζοντας έτσι, η γερμανική ομάδα πήγε και πάλι σε διψήφια διαφορά (12-22) και έκλεισε και το τρίτο σετ υπέρ της με 14-25 για το 3-0.

Τα σετ: 18-25, 22-25, 14-25.