Εύκολη επικράτηση στο “ξεμούδιασμα” του ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη (4:1) απέναντι στην Ασντόντ, ομάδα από το Ισραήλ, στο πρώτο φιλικό της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου για τη μίνι προετοιμασία, που πραγματοποιείται στη Λάρνακα. Τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ βρήκε στο παιχνίδι ο “Δικέφαλος του Βορρά”.

Ο Ρουμάνος τεχνικός είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες, ενώ ο Γιάννης Μιχαηλίδης αγωνίστηκε για πρώτη φορά με την πρώτη ομάδα ύστερα από την επάνοδο τους στους αγωνιστικούς χώρους. Ο ΠΑΟΚ “καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη κατέβασε… ταχύτητα, κάνοντας και ορισμένα “πειράματα”, τα οποία πιθανώς θέλει να δοκιμάσει ενόψει του δεύτερου γύρου ο Λουτσέσκου.

O ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Ρικάρντο βρήκε με έξυπνη μπαλιά τον Φελίπε Σοάρες, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και σκόραρε με ωραίο πλασέ. Στο 22′, ο Αντίρ Λέβι είδε τον Κοτάρσκι εκτός εστίας, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Στο 27′, ο “Δικέφαλος του Βορρά” διπλασίασε τα τέρματα του. Ρικάρντο και Μουργκ συνδυάστηκαν ωραία, με τον τελευταίο να πασάρει στον Μπίσεσβαρ ο οποίος πλάσαρε εύστοχα από κοντινή απόσταση. Δύο λεπτά αργότερα (29′), η Ασντόντ μείωσε με τον Μπριόν να νικάει τον Κοτάρσκι στην αντεπίθεση. Στο 34ο λεπτό ο ΠΑΟΚ σκόραρε ξανά, με τον Ράφα Σοάρες να “σερβίρει” στον Τόμας για το 3:1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πεσμένος και η πρώτη φάση ήρθε στο 59′ για τους Ισραηλινούς. Ο Χάρους μπήκε στην περιοχή, όμως το δυνατό σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς. Μέχρι το 70′ το παιχνίδι δεν είχε κάποια αξιοσημείωτη φάση, πέραν από αυτή της Ασντόντ στο 59′, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί την κατοχή, όμως να μην έχει τη διάθεση να… κουραστεί. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου βρήκε δίχτυα στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, με τον Κωνσταντέλια να σκοράρει με ωραίο τελείωμα στο 79′. Στο 84ο λεπτό ο Νάρεϊ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, ωστόσο η εκτέλεση του Σβαμπ είχε… απάντηση από τον Ζεράφι.

Γκολ: 10′ Φ. Σοάρες, 27′ Μπίσεσβαρ, 34′ Τόμας, 79′ Κωνσταντέλιας / 29′ Μπριόν

Κίτρινη: 77′ Σελιμάι

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι (46′ Ζ. Ζίβκοβιτς), Σάστρε (62′ Σελιμάι), Κάργας (62′ Κουλιεράκης), Νάσμπεργκ (62′ Μιχαηλίδης), Ράφα Σοάρες (62′ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο (46′ Ελ Καντουρί), Φελίπε Σοάρες (62′ Κουαλιάτα), Μουργκ (46′ Σβαμπ), Μπίσεσβαρ (62′ Νάρεϊ), Ρικάρντο (62′ Κωνσταντέλιας), Τόμας (46′ Ολιβέιρα)

Ασντόντ: Ζεράφι, Μπέντζαμιν, Τσβέτκοβιτς, Χάκμον, Ζάσνο, Ρόι Λέβι, Ζάμπαγκ, Χάρους, Μπριόν, Αντίρ Λέβι, Μαματά.//