Έμεινε όρθιος στην Κροατία ο ΠΑΟΚ

Παρά την μεγάλη πίεση που του άσκησε η Χάιντουκ, ο “Δικέφαλος του Βορρά” με αποτελεσματική άμυνα έμεινε ισόπαλος 0-0 στο “Polijud” και πλέον στην Θεσσαλονίκη θα διεκδικήσει την πρόκριση στα playoffs του Conference League.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να απειλήσει την εστία του Λούτσιτς με τον Κουλιεράκη, ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο ο τερματοφύλακας των Κροατών αντέδρασε σωστά. Η απάντηση της Χάιντουκ ήταν άμεση. Ο Λιβάγια βγήκε από τα δεξιά στην επίθεση και έκανε μια υπέροχη διαγώνια μπαλιά προς τον Μλάκαρ ο οποίος ήρθε στο δεύτερο δοκάρι με το πλασέ να φεύγει έξω. Στο 13′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, αλλά η προσπάθεια του Σίγκουρ κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κοτάρσκι. Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, ο ρυθμός έπεσε εκκωφαντικά. Αμφότερες δεν πίεζαν ψηλά και δεν δημιουργούσαν φάσεις, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να στέκεται εξαιρετικά στο γήπεδο.

Το 1:0 άγγιξε η Χάιντουκ στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Ο Λιβάγια, βρέθηκε στην αριστερή πλευρά, δοκίμασε την σέντρα με το εξωτερικό, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο δοκάρι του Κοτάρσκι. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο πιεστικοί. Ο Εκόνγκ έκανε τραγικό λάθος στο 53′, ο Μλάκαρ το εκμεταλλεύτηκε αλλά η κεφαλιά του ήταν αδύναμη. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει. Ο Μπράντον Τόμας, δοκίμασε τα πόδια του έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 55′ η Χάιντουκ σπατάλησε μοναδική ευκαιρία και πάλι με τον Μάρκο Λιβάγια, ο οποίος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν αρκετά λάθη και έδιναν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να απειλούν, κάτι που έκανε ο Οφόε στο 66′ με τον Κοτάρσκι να μαζεύει σταθερά. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, το τελευταίο εικοσάλεπτο δεν είχε μεγάλες φάσεις, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Η Χάιντουκ είχε τον έλεγχο, ο ΠΑΟΚ αμυνόταν αποτελεσματικά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην Θεσσαλονίκη για να λύσουν τις διαφορές του με το 0-0.