Έκανε «σεφτέ» στα πλέι οφ με «εντολή» Σνάιντερ

Την πρώτη του νίκη στο β’ μέρος της αγωνιστικής σεζόν πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ στους «Ζωσιμάδες».

Οι Γιαννιώτες έφτασαν τους 46 βαθμούς όντες στην 6η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, ο «δικέφαλος του βορρά» έμεινε για όγδοο συνεχόμενο ματς σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς νίκη. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έμεινε στους 60 βαθμούς και πλέον η δεύτερη θέση είναι στον «αέρα».

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά κινητικοί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα. Στο 23′ ο Χουάν Περέα σκόραρε, όμως, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, αλλά δεν τα κατάφερναν. Στο 44′, ο Σάστρε έκανε γύρισμα, ο Μιτρίτσα σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον Σάλιακα και τον Ολιβέιρα να αστοχεί στη συνέχεια.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον ΠΑΣ να απειλεί τα καρέ του Πασχαλάκη, χωρίς να μπορεί να σκοράρει. Στο 62′, ο Περέα σκόραρε ξανά, όμως και αυτό το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η τρίτη ήταν και η φαρμακερή για την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά. Στο 77′, Σάλιακας και Πίρσμαν συνεργάστηκαν εξαιρετικά με την μπάλα να καταλήγει στον Σνάιντερ που άνοιξε το σκορ. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην εστία του Λοντίγκιν.

ΓΚΟΛ: Σνάιντερ 77′

Κίτρινες: Σβαμπ 90′

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάβκσι (46’ Λιάσος), Σνάιντερ, Ντομίνγκες (46’ Κύρκος, 93’ Παντελάκης), Περέα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (56’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Τέιλορ (78’ Σοάρες), Μουργκ, Μιτρίτσα (64’ Άκπομ), Ολιβέιρα (56’ Τσόλακ).