«Ξηρασία» τέλος: Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός

Μετά από οκτώ χρόνια «λειψυδρίας», οι «πράσινοι» έφτασαν στην πηγή και… ήπιαν νερό, επικρατώντας 1-0 του ΠΑΟΚ στον τελικό του θεσμού.

Σε έναν τελικό «θρίλερ» λόγω των επεισοδίων, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς εξαργύρωσε την καλή της σεζόν, ρίχνοντας από τον… θρόνο του τον «δικέφαλο του βορρά» με την κατάκτηση του 19ου Κυπέλλου της ιστορίας της.

Ο τελικός άρχισε με 32′ καθυστέρησης, λόγω των επεισοδίων μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων. Οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά οι συνεχείς διακοπές δεν άφησαν στο παιχνίδι να δοθεί αγωνιστικός ρυθμός. Το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήλεγχε το παιχνίδι, αλλά δίχως κάποια αξιοσημείωτη στιγμή στο παιχνίδι κατά τη διάρκεια των πρώτων είκοσι λεπτών. Στο 28ο λεπτό, ο Χουανκάρ επέμεινε από τα αριστερά και ο Γκατσίνοβιτς κέρδισε πέναλτι για την ομάδα του, λόγω προβολής του Βιεϊρίνια. Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και εν συνεχεία δέχθηκε πέτρα πάνω στο χέρι του κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών του. Ο τελικός διακόπηκε στο 35′ και οι παίκτες των δύο ομάδων οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια εν αναμονή της απόφασης του Ισπανού ρέφερι για τον αγώνα.

Μετά από τη νέα καθυστέρηση 34 λεπτών, ο τελικός άρχισε ξανά.  Στο 37ο λεπτό του ματς, ο Αϊτόρ απείλησε για τον Παναθηναϊκό με μακρινό σουτ. Στο 42′, το «τριφύλλι» έφτασε για ακόμη μία φορά στα καρέ του Πασχαλάκη με αξιώσεις. Ο Χουάνκαρ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Αϊτόρ κοντρόλαρε με κακό τρόπο την μπάλα και εν συνεχεία έκανε το ίδιο και ο Ιωαννίδης που δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη φάση. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα και Άκπομ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε σταθερά. Μετά από αρκετή ώρα λόγω των διακοπών, ο αγώνας οδηγήθηκε στο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (1-0).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με ευκαιρία του «τριφυλλιού». Στο 47ο λεπτό, ο Μπρινιόλι, που αρέσκεται στο παιχνίδι με τα πόδια, βρήκε εξαιρετικά τον Παλάσιος, εκείνος πάσαρε στον Γκατσίνοβιτς και το σουτ του Σέρβου επιθετικού κόντραρε, προτού δοθεί κόρνερ. Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έδωσαν τον ρυθμό που άξιζε ο τελικός. Στο 58ο λεπτό ήταν σειρά του «δικεφάλου του βορρά» να απειλήσει την εστία του Μπρινιόλι. Ο Μπίσεσβαρ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πέρεθ, πήρε τον χρόνο του και πλάσαρε τεχνικά έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Οι αλλαγές που επιδίωξε ο Ραζβάν Λουτσέσκου και τα «φρέσκα» πόδια έδωσαν τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να πιέσει για την ισοφάριση. Στο 79′, οι -τυπικά- φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για το 1-1. Ο Σβαμπ έκανε την κεφαλιά μέσα από την «καρδιά» της άμυνας των «πρασίνων» και ο Κώτσιρας αποσόβησε τον κίνδυνο πάνω στη γραμμή του τέρματος. Στο 81ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός απάντησε με απειλητική σέντρα του Παλάσιος, αλλά ο Καρλίτος δεν πρόλαβε να «τσιμπήσει» την μπάλα και ο Πασχαλάκης απομάκρυνε. Μετά τις αλλαγές των δύο δημιουργικών του μέσων (Γκατσίνοβιτς και Βιγιαφάνιες), το «τριφύλλι» έδωσε χώρο στον ΠΑΟΚ και αρκέστηκε στο ανασταλτικό κομμάτι. Κατά τη διάρκεια του 86ου λεπτού, ο Κώτσιρας επενέβη ξανά «σωτήρια» για κακό διώξιμο του Μπρινιόλι και στη συνέχεια ο Βέλεθ έβαλε την κόντρα σε σουτ του Σβαμπ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι «ασπρόμαυροι» πολιορκούσαν την εστία του Μπρινιόλι. Στο 89′ ο Μιτρίτσα απείλησε με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και στο 90′ ο Ελ Καντουρί έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Οι «πράσινοι» άντεξαν στην πίεση και τις ευκαιρίες του ΠΑΟΚ και αναδείχθηκαν Κυπελλούχοι Ελλάδας για πρώτη φορά μετά το 2014!

ΓΚΟΛ: 34′ Αϊτόρ (πεν)

Κίτρινες: 66′ Γκατσίνοβιτς, 90+6′ Αλεξανδρόπουλος / 7′ Αουγκούστο, 22 Σοάρες, 90+6′ Μιτρίτσα, 90+8′ Ζίβκοβιτς, 90+8′ Κούρτιτς

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (69′ Κουρμπέλης), Παλάσιος (90+4′ Σαρλιά), Αϊτόρ, Γκατσίνοβιτς (76′ Αλεξανδρόπουλος), Ιωαννίδης (76′ Καρλίτος)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια (46′ Σίντκλεϊ), Αουγκούστο (52′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (62′ Μιτρίτσα), Σοάρες (46′ Ελ Καντουρί), Άκπομ (68′ Τσόλακ)