Σπόραρ: «Για άλλη μια φορά η “Λεωφόρος” έκανε τη… δουλειά της»

Ήταν ο άνθρωπος της… τελευταίας στιγμής, ο «λυτρωτής» του Παναθηναϊκού στον αγώνα με τον Άρη κι εκείνος που με τη δική του κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έκρινε την «πράσινη» νίκη με 1-0 και τη διατήρηση του απόλυτου σερί νικών για το «τριφύλλι».

Ο Άντραζ Σπόραρ επέστρεψε στα ματς του Παναθηναϊκού μετά από απουσία δύο εβδομάδων κι έκανε τη… διαφορά για την ομάδα του, με το πλέον σπουδαίο (μέχρι το επόμενο) τέρμα του με τη φανέλα του «τριφυλλιού».

Ένα γκολ που είχε… σλοβενική «σφραγίδα» με ασίστ του Μπένιαμιν Βέρμπιτς στο φάουλ που εκτέλεσε στις καθυστερήσεις κι εκτέλεση απ’ τον «κολλητό» του στον Παναθηναϊκό και στην Εθνική Σλοβενίας Άντραζ Σπόραρ, χαρίζοντας στους «πράσινους» το πιο σημαντικό «τρίποντο» στην έως τώρα διαδρομή τους στη Λίγκα.

Ο 28χρονος επιθετικός μίλησε στο Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ) για τη νίκη επί του Άρη, επαίνεσε όλους τους συμπαίκτες του και δη τους αμυντικούς που κράτησαν το «μηδέν» στα μετόπισθεν για άλλο ένα ματς, εξήγησε το διάλογο που έκανε με τον Βέρμπιτς πριν την ασίστ της νίκης και τόνισε πως αυτό που χρειάζεται να δείξει ο Παναθηναϊκός από εδώ και πέρα είναι ένα και μόνο πράγμα: Σταθερότητα…

-Πήρατε μία σπουδαία νίκη κόντρα στον Άρη, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με μία εξαιρετική κεφαλιά σου και συνεχίσατε το απόλυτο των νικών στη Super League. Στην Ελλάδα, τους επιθετικούς που κρίνουν με μία κεφαλιά τις νίκες στο τέλος, τους αποκαλούν «χρυσοκέφαλους».

«(σ.σ. γελάει). Όχι, δεν ήταν “χρυσό” το δικό μου κεφάλι, ήταν 15 “χρυσοί” παίκτες του Παναθηναϊκού στο γήπεδο που πάλεψαν όλοι απ’ το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό για να πάρουμε άλλη μία νίκη, για να συνεχίσουμε αυτό το σερί που έχουμε ξεκινήσει από τον περασμένο Αύγουστο. Κρατήσαμε το “μηδέν” στην άμυνα κι εδώ θέλω να πω για άλλη μία φορά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, διότι δεν δεχθήκαμε γκολ σε άλλο ένα παιχνίδι. Δεν κινδυνέψαμε από τον Άρη, πολεμήσαμε μέσα στο γήπεδο και στο τέλος, για άλλη μία φορά η Λεωφόρος έκανε τη… δουλειά της. Είναι απίστευτο να παίζεις σ’ αυτή την έδρα, μπροστά σ’ αυτόν τον κόσμο».

-Και σε ένα παιχνίδι που δεν σας πήγε καλά στο μεγαλύτερο μέρος του, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο…

«Είναι αλήθεια πως δεν κάναμε συνολικά και το καλύτερό μας παιχνίδι. Από ένα σημείο και μετά, ειδικά στα τελευταία 20 λεπτά δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο, διότι υπήρχαν συνεχώς διακοπές και τραυματισμούς. Γενικά ήταν πολύ σκληρό το ματς, αν και πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να έχουμε παίξει λίγο καλύτερα. Να έχουμε περισσότερη κατοχή της μπάλας και να δημιουργήσουμε περισσότερο. Είχαμε απέναντί μας όμως κι έναν πολύ καλό αντίπαλο. Και το πιο σημαντικό είναι πως νικήσαμε. Κι έτσι πρέπει να συνεχίσουμε.
Έχουμε πλέον 9 νίκες στα 9 πρώτα ματς του πρωταθλήματος, όμως ακόμη είμαστε στο ξεκίνημα της χρονιάς κι έχουμε μπροστά μας πολύ δρόμο και πολλούς αγώνες. Κι αυτό που θα κάνει τη διαφορά στο τέλος της διαδρομής είναι η σταθερότητα. Έχουμε μία πραγματικά καλή ομάδα, αξίζουμε όλα όσα έχουμε κάνει ως τώρα, αλλά δεν μένουμε εδώ. Πρέπει να συνεχίσουμε το ίδιο και στα επόμενα ματς».

-Πως ήρθε αυτή η συνεργασία με τον Βέρμπιτς στο τέλος; Μιλήσατε πριν την εκτέλεση του φάουλ;

«Ναι, ήταν κάτι που μου ήρθε εκείνη την στιγμή. Σκέφτηκα να πάω πίσω απ’ την άμυνα του Άρη, “βαθιά” στο πίσω δοκάρι και το συζητήσαμε προτού εκτελέσει το φάουλ. Του είπα να προσπαθήσει να στείλει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι. Ήταν καταπληκτική εκτέλεση από τον Μπένιαμιν και το έκανε όλο πολύ πιο εύκολο για μένα. Ήταν τρομερό το συναίσθημα να σημειώνεις ένα τέτοιο γκολ, αλλά την αξίζαμε αυτή τη νίκη. Την αξίζαμε γιατί έχουμε πολύ καλή ομάδα, έναν εξαιρετικό προπονητή κι όλοι οι παίκτες έχουμε γίνει μία μεγάλη οικογένεια… Το βλέπετε άλλωστε, όλο αυτό σε κάθε αγώνα».