Σκόραρε, νίκησε και τώρα… Πράγα

Βάζοντας τα περισσότερα γκολ που έχει πετύχει σε ένα ματς κατά τη διάρκεια της φετινής του προετοιμασίας, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο τελευταίο του φιλικό της Φόλενταμ με 2-1 στο “Απόστολος Νικολαΐδης”.

Στην “πρόβα τζενεράλε” του καλοκαιριού, το “τριφύλλι” έδειξε αρκετά καλό πρόσωπο. Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έβγαλαν διάθεση και ενέργεια στο χορτάρι, πετυχαίνοντας και δύο γκολ για δεύτερο συνεχόμενο ματς. Οι απουσίες των Αϊτόρ, Παλάσιος και Χουάνκαρ έδωσαν ευκαιρίες σε παίκτες όπως ο Γκάνεα και ο Βαγιαννίδης, οι οποίοι ξεχώρισαν. Πλέον, όλοι στρέφουν την προσοχή του στο ματς της 4ης Αυγούστου στην Πράγα κόντρα στη Σλάβια, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά, πιέζοντας πολύ ψηλά τους αντιπάλους τους. Στο 8′, ο Βαγιαννίδης με φοβερή προσπάθεια πίσω από το κέντρο έφτασε απέναντι στον Στάνκοβιτς, με τον τερματοφύλακα της Φόλενταμ να τον νικάει και τον Καμπετσή στο “ριμπάουντ” να μην καταφέρει να σκοράρει. Οι καλές φάσεις δεν σταμάτησαν εκεί, όμως, οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να βρουν δίχτυα. Αυτό άλλαξε στο 35ο λεπτό, όταν ο Κουρμπέλης εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο Βαγιαννίδης. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, Καρλίτος και Καμπετσής έφτασαν κοντά στο δεύτερο τέρμα όμως η άμυνα και το οριζόντιο δοκάρι αντίστοιχα τους σταμάτησαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο, δηλαδή με μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Καμπετσής πέρασε τον αντίπαλο πορτιέρε και βρέθηκε προ κενής εστίας αλλά το πλασέ του κόπηκε από την άμυνα της Φόλενταμ. Στο 58ο λεπτό, ο Ελ Καντιρί εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ και έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει κατά του Παναθηναϊκού το φετινό καλοκαίρι. Η απάντηση ήρθε στο 76′, όταν ο Καρλίτος με παρόμοιο τρόπο – δηλαδή με εξαιρετικό μακρινό σουτ – έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με το τελικό 2-1.

ΓΚΟΛ: Κουρμπέλης 35′, Καρλίτος 76’/ Ελ Καντιρί 58′

Δοκάρι: Καμπετσής 45′

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (Μπρινιόλι 61′), Κώτσιρας (Σαρδέλης 61′), Μάγκνουσον (Πούγγουρας 46′), Σχένκεφελντ (Σάρλια 46′), Γκάνεα, Κουρμπέλης (Φρόκου 61′), Αλεξανδρόπουλος (Πέρεθ 61′), Τσέριν, Βαγιαννίδης, Καμπετσής, Ιωαννίδης (Καρλίτος 32′).

Φόλενταμ (Γουίμ Γιόνκ): Στάνκοβιτς, Βαν Ντούιλ, Πλατ, Μιράνι, Μούρκιν, Μάχρεν, Μπιλάλ Ουλντ-Τσικ (Ναζίχ 19′), Οριστάνιο, Αντονούτσι, Μπεναμάρ, Γουαλίντ Ουλντ-Τσικ.