“Ζωντανός” με Μαντσίνι και τώρα… ΟΑΚΑ

Οι “πράσινοι” ηττήθηκαν 2:1 από την Μπράγκα στην Πορτογαλία, με τον Ιταλό να βάζει και πάλι στο παιχνίδι το “τριφύλλι” στην εκπνοή της αναμέτρησης, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα πλέι οφ του Champions League και η πρόκριση θα κριθεί στην Αθήνα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο και από νωρίς απείλησε με τον Μάγκνουσον να χάνει τεράστια ευκαιρία, πιάνοντας την κεφαλιά από τη σέντρα του Βιλένα, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Η Μπράγκα στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς, ενώ στο 16ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, με τον Βαγιαννίδη να ανατρέπει τον Μπρούμα. Μετά από εξέταση του VAR όμως, έδειξε πως ο Πορτογάλος είχε κάνει φάουλ στον Έλληνα δεξιό οπισθοφύλακα. Οι “πρασινοι” ξεμούδιασαν και απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Παλάσιος που… νικήθηκε από τον Ματέους.

Η Μπράγκα, προχώρησε σε αλλαγή από νωρίς καθώς ο Αλ Μουσράτι δεν κατάφερε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού, με τον Αντρέ Όρτα να παίρνει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι Πορτογάλοι έψαξαν το γκολ και απείλησαν με τον Μπρούμα να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά στην αγκαλιά του Μπρινιόλι, ενώ ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα με τον Παλάσιος να κάνει τη σέντρα και τον Ματέους να προλαβαίνει προ του Σπόραρ. Έτσι το μηδέν διατηρήθηκε έως το τέλος, με τις ομάδες να οδηγούνται ισόπαλες στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Μπράγκα να ψάχνει τρόπους να απειλήσει. Αρχικά με τη σέντρα του Μπρούμα που δεν ανησύχησε τους “πράσινους”, ενώ στο 48ο λεπτό με την τεράστια ευκαιρία του Ρουίθ που έκανε την προβολή, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει εξαιρετικά. Το γκολ όμως δεν άργησε να έρθει, με τον Ρουίθ να ανοίγει το σκορ στο 51ο λεπτό. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, προσπάθησε να αντιδράσει, αρχικά με την κεφαλιά του Παλάσιος που πέρασε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα με την απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Σπόραρ που… αστόχησε σε κενή εστία.

Ο Μαντσίνι πέρασε εξαιρετικά τον Φόντε, μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον ανενόχλητο Σλοβένο που έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ματέους. Η εξέλιξη όμως ήταν άσχημη για τον Παναθηναϊκό που μετά την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Σπόραρ δέχθηκε δεύτερο τέρμα. Οι Πορτογάλοι έπιασαν την άμυνα του “τριφυλλιού” στον… ύπνο, ο Γεντβάι έκανε λάθος μετά από πλάγιο, η μπάλα κατέληξε στον Όρτα, εκείνος έκανε την ασίστ για τον Τζαλό που με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2:0. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε αλλαγές, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Αϊτόρ, για πρώτη φορά μετά το ματς κόντρα στον Άρη στις 23/10/22, όταν και υπέστη τον σοβαρό τραυματισμό του στο γόνατο.

Στα τελευταία λεπτά οι “πράσινοι” πίεσαν και έψαξαν το γκολ, με την Μπράγκα να απειλεί περισσότερο με αντεπιθέσεις, εκεί που για λίγο δεν έκανε το 3:0, με τον Μπρινιόλι να προχωρά σε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Λόπεζ. Ο Παναθηναϊκός όμως, έδειξε πως είναι πολύ σκληρός για να… πεθάνει και μείωσε σε 2:1 με τον Μαντσίνι. Ο Ιταλός τροφοδοτήθηκε από τον Ιωαννίδη και με εξαιρετικό πλασέ έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης.//Μ

Γκολ: 51′ Αμπέλ Ρουίθ, 73′ Τζαλό / 90+5 Μαντσίνι
Κίτρινες: 45+5 Νιακατέ, 53′ Φόντε / 8′ Ντζούρισιτς, 84′ Αράο, 86′ Μπρινιόλι