Πέρασε από τα Γιάννενα και «κλείδωσε» Ευρώπη ο Παναθηναϊκός

Η αρμάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε με το εμφατικό 4-0 του ΠΑΣ Γιάννενα και εξασφάλισε ευρωπαϊκή θέση για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια!

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε αήττητος στα πλέι οφς για ένατο σερί παιχνίδι, πήρε σπουδαία νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα και σηματοδότησε την επιστροφή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ στην αναμέτρηση. Στο 9ο λεπτό έγινε η πρώτη -έμμεση- τελική, όταν ο Γκατσίνοβιτς σούταρε μετά από κόρνερ και η μπάλα κόντραρε στα σώματα των παικτών του ΠΑΣ. Το «τριφύλλι» ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και κρατούσε μακριά από την εστία του τους αντιπάλους του έως το 15ο λεπτό. Τότε, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη τους τελική, την οποία μπλόκαρε ο Μπρινιόλι. Στο 18ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Σένκεφελντ, μετά από κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά και ο Λώλης πρόλαβε την τελευταία στιγμή πριν ο Παλάσιος σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο στο 37ο λεπτό «λυτρώθηκαν». Ο Αϊτόρ σούταρε μετά από συνεργασία με το Χουάνκαρ, η μπάλα κόντραρε και ευνόησε τον Βιγιαφάνιες ο οποίος άνοιξε το σκορ με το 1-0. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το «τριφύλλι» είχε και πάλι το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς και την κατοχή της μπάλας. Στο 49′ ο Αϊτόρ έκανε ωραίο γύρισμα, ωστόσο ο Μακέντα δεν πρόλαβε να τη τσιμπήσει και να τη στείλει στα δίχτυα σε κενή εστία. Στο 62′, το «τριφύλλι» έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία με το σουτ του Βέλεθ από καλή απόσταση να φεύγει κόρνερ μετά από κόντρα στα σώματα των φιλοξενούμενων. Έξι λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Καρλίτος πάσαρε στον Μαουρίσιο κι εκείνος με δυνατό σουτ έγραψε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» ξανά. Ο Κουρμπέλης έβγαλε μαγική κάθετη στον Καρλίτος που νίκησε με όμορφο τρόπο τον Λοντίγκιν για τη διαμόρφωση του 3-0. Στο 87ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έβαλε το «κερασάκι» στην… τούρτα, καθώς ο Χουάνκαρ διαμόρφωσε το 4-0. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς το εν λόγω σκορ αποτέλεσε και το τελικό, μετά το σφύριγμα της λήξης. Έτσι, ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε μία εκ των θέσεων της Ευρώπης, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφς.

ΓΚΟΛ: 37′ Βιγιαφάνιες, 68′ Μαουρίσιο, 71′ Καρλίτος, 87′ Χουάνκαρ

Κίτρινες: 28′ Λώλης, 59′ Σάλιακας, 66′ Σνάιντερ, 85′ Κάργας

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ (75′ Σαρλιά), Χουανκάρ, Πέρεθ, Γκατσίνοβιτς (57′ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες (57′ Μαουρίσιο), Αϊτόρ, Μακέντα (66′ Κουρμπέλης), Παλάσιος (75′ Χατζηγιοβάνης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Οικονομόπουλος, Στάνκο, Λώλης (60′ Μπρένερ), Ντομίνγκεθ (46′ Σιόντης), Λιάσος, Κύρκος (60′ Κόντε), Σνάιντερ.