Μοιρασιά βαθμών στη Σόφια!

Η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού αιφνιδιάστηκε αρχικά από τη Σλάβια, αλλά κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (2-2), με τους Βούλγαρους να “σφραγίζουν” την πρόκρισή τους για την επόμενη φάση του Youth League.

Μετά το επιβλητικό 8-0 του πρώτου γύρου στο “Απόστολος Νικολαΐδης” απέναντι στη Σλάβια Σόφιας, οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας με το 2-2 που έφεραν στη βουλγαρική πρωτεύουσα.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της αναμέτρησης. Το σκορ του αγώνα άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Σοράκοφ εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας για το 1-0 υπέρ της Σλάβια. Οι “πράσινοι” πίεσαν, έβγαλαν αντίδραση και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους κατάφεραν με σουτ του Νταμπίζα, το οποίο κόντραρε σε αμυντικό, να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το “τριφύλλι” στη συνέχεια του ματς ανέβασε “στροφές” και στο 64ο λεπτό έγινε ακόμα περισσότερο απειλητικό με τους Βολάκη και Λάζαρη να σπαταλούν σημαντικές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 71′ να πάρουν τα ηνία στο προβάδισμα με κοντινό πλασέ του Καλοσμάκη. Οι Βούλγαροι όμως δεν έμειναν με “σταυρωμένα χέρια” και στο 80 λεπτό του αγώνα, ισοφάρισαν σε 2-2 με σουτ του Βελίτσκοφ.

Σλάβια Σόφιας: Ίλιεφ, Ντολάπτσιεφ Ν., Κόλεφ (89’ Μιχόφ), Ατανάσοφ, Ντολάπτσιεφ Π. (68’ Βελίτσκοφ), Ναϊντένοφ, Πετρόφ (57’ Ρανγκέλοφ), Ενγκουέν, Ράιτσεφ (46’ Κεχαγιόφ), Ντιμιτρόφ (68’ Στόινεφ), Σοράκοφ.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Τσεβάς (75’ Κάτρης), Παυλάκης, Πιτσώτης (75’ Ποπιέλα), Προδρομίτης, Λιατίφης, Συμεωνίδης (69’ Βαγιαννίδης Α.), Καλοσκάμης (77’ Ζεϊμπέκης), Βολάκης (75’ Καλός), Λάζαρης, Νταμπίζας.