Με την πλάτη στον τοίχο…

Σε παιχνίδι “ροντέο” λόγω αποβολών, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Σλάβια Πράγας για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ και καλείται να ανέβει… Γολγοθά στον επαναληπτικό της Λεωφόρου.

Με τον χειρότερο τρόπο πραγματοποιήθηκε η επιστροφή του “τριφυλλιού” στην Ευρώπη, καθώς έμεινε με δέκα παίκτες από νωρίς στην Πράγα και γνώρισε την ήττα με 2-0, έχοντας δύσκολο έργο για τον επαναληπτικό αγώνα στη Λεωφόρο (11/08).

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες “διάβαζαν” τον αντίπαλο, με τον Παναθηναϊκό να είναι καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο. Κάποια επιπόλαια λάθη των “πράσινων” έφεραν ανησυχία στο παιχνίδι της ομάδας, αλλά και η Σλάβια δεν είχε καταφέρει να απειλήσει με ουσιαστική ευκαιρία. Μετά το πέρας του πρώτου τέταρτου, το “τριφύλλι” ανέβασε την απόδοσή του και βγήκε από το… καβούκι του, κρατώντας περισσότερο την μπάλα στα πόδια. Το πρώτο σουτ στην αναμέτρηση έγινε από την πλευρά των φιλοξενούμενων με τον Παλάσιος. Στο 29ο λεπτό, ο Κώτσιρας έκανε τη σέντρα, οι Τσέχοι απομάκρυναν και ο Αργεντινός ντρίμπλαρε, προτού σουτάρει και ο Μάντους απομακρύνει την μπάλα. Εν συνεχεία, οι “πράσινοι” είχαν αυτοπεποίθηση κι ανέβασαν περαιτέρω την απόδοσή τους, αλλά στο 40′ ο Παλάσιος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και δημιούργησε ανισορροπίες κατά της ομάδας του. Το “τριφύλλι” δεν άντεξε και στο 45+2′ παραβιάστηκε η εστία του από τον Σραντς, που έκανε το 1-0 σε φάση διαρκείας, λίγα δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα του διαιτητή για το ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος έμελλε να φέρει και πάλι τις ισορροπίες στο παιχνίδι. Στο 52′, ο Σάντος ανέτρεψε στον Σπόραρ, που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και έβγαινε τετ-α-τετ με τον Μάντους και ο ρέφερι Μπουκέ έδειξε πρωτίστως την κίτρινη κάρτα στον Σλοβένο για διαμαρτυρία. Εν συνεχεία, τιμώρησε τον Βραζιλιάνο στόπερ, ο οποίος άφησε και τη δική του ομάδα με δέκα παίκτες. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τραορέ, μετά από πλασέ του Λινγκρ που σταμάτησε στο δοκάρι του Μπρινιόλι. Στο 59′, ο Βαγιαννίδης έκλεψε την μπάλα, πέρασε και τον τελευταίο αμυντικό, αλλά σούταρε άουτ από θέση βολής. Μετά τον 70′, οι “πράσινοι” ήταν εμφανώς εξαντλημένοι στον αγωνιστικό χώρο, ενώ η Σλάβια Πράγας πραγματοποιούσε ανά διαστήματα μερικές φάσεις, δίχως να απειλήσουν ιδιαίτερα. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν κατάφερε να επιτεθεί με αξιώσεις με στόχο το γκολ που θα μείωνε στο σκορ. Οι Τσέχοι απείλησαν εκ νέου στο 85′ με τον Τραορέ, αλλά το 2-0 παρέμεινε και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο “Φορτούνα Αρένα”.

ΓΚΟΛ: 45+2′ Σραντς, 55′ Τραορέ

Δοκάρι: 55′ Λινγκρ

Κίτρινες: 33′ Ντούντερα / 31′ Παλάσιος, 40′ Πέρεθ, 51′ Σπόραρ

Κόκκινη: 52′ Σάντος / 40′ Πάλασιος (δεύτερη κίτρινη), Πρέντραγκ Έρακ (εκτός γηπέδου)

Σλάβια Πράγας (Γίντριχ Τρπισόφσκι): Μάντους, Ντόρλεϊ, Ούσου, Σάντος, Ντούντερα (47′ Ουσόρ), Τιεχί (47′ Έβερτον), Χόλες, Σραντς (71′ Μασοπούστ), Τραορέ, Ολαγίνκα, Λινγκρ (57′ Σεβτσίκ)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Μάγκνουσον, Σάρλια (88′ Πούγγουρας), Γκάνεα, Κουρμπέλης (72′ Καμπετσής), Πέρεθ, Τσέριν, Παλάσιος, Αϊτόρ (46′ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (46′ Σπόραρ)