Με Σλούκα οδηγό ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός για το Final 4

Οι "πράσινοι" πήραν το ζητούμενο στο Game 2 των playoffs της Euroleague με 95-79 και πλέον έφεραν τη σειρά στο 1-1. Η ελληνική ομάδα ψάχνει πλέον ένα διπλό τουλάχιστον στο Βελιγράδι, για να ανακτήσει τι πλεονέκτημα έδρας και να διατηρήσει το όνειρο της επιστροφής σε ένα Final 4 ζωντανό.

Ο Κώστας Σλούκας με 29 πόντους (ρεκόρ καριέρας) ήταν ο απόλυτος MVP για την ελληνική ομάδα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ματίας Λεσόρ (11π., 7 ριμπ.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (15π.), με τον τελευταίο να επιστρέφει στην υψηλή σκηνή της διοργάνωσης. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λορένζο Μπράουν με 18 πόντους, ενώ 12 σημείωσαν οι Κοέν και Μπλατ.

Η “ομάδα του λαού” ξεκίνησε πολύ εύστοχα το παιχνίδι, όπως και πριν δύο μέρες, με τον Κοέν να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, ενώ ο Λορένζο Μπράουν, παρά την πίεση του Γκραντ είχε σερβίρει ήδη τρεις ασίστ, ενώ είχε σημειώσει και δύο καλάθια. Το 2-10 δεν πάγωσε το ΟΑΚΑ, που είδε τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση, με τον Ναν να μοιάζει ζεστός με έξι πόντους, ενώ ο Μήτογλου πήρε πολλές μπάλες στην επίθεση, όμως στην άμυνα σημαδεύτηκε με επιτυχία από τον Κάτας. Το 14-14 με καλάθι γρήγορα, έγινε 16-23, με δίποντα από τέσσερα μέτρα του Ριβέρο και φαινόταν πως οι πράσινοι, δεν είχαν καμία επικοινωνία στην άμυνα. ΄Ένα γρήγορο 5-0 σερί, μείωσε σε 20-25, όμως ο Ριβέρο με τρίποντο, έγραψε το 20-28 ύστερα από δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική, με τον Παναθηναϊκός να γίνεται πιο σκληρός στα μετόπισθεν, ενώ η ταυτόχρονη παρουσία των Σλούκα και Βιλντόζα, έδωσε φρέσκιες λύσεις στην επίθεση. Το 27-31 φάνηκε να αλλάζει το μομέντουμ του αγώνα, όμως ο Νίμπο με δύσκολο καλάθι και ο Μπράουν, επανάφεραν το συν οχτώ (28-36) για τους φιλοξενούμενους. Ο Σλούκας με μεγάλα σουτ και ο Λεσόρ, που κάλυπτε τους πάντες, έφεραν το ματς κοντά (35-38), όμως ήταν φανερό πως το άγχος και η πίεση ήταν με το μέρος των “πρασίνων”. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού με σουτ από την περιφέρεια έφερε το ματς στην ισοπαλία (18′) και ο Όντεντ Κάτας πήρε τάιμ άουτ με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Παπαπέτρου πήρε ψυχολογία από ένα εύστοχο τρίποντο, ο Λεσόρ δεν είχε αντίπαλο και το 48-38, έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στο ΟΑΚΑ. H Μακάμπι τα είχε χαμένα, ο Μπράουν είχε μπλοκαριστεί και με σουτάκι του Μήτογλου από τα πέντε μέτρα το 51-39 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων στο πρώτο 20λεπτο.

Tο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε πως η αυτοπεποίθηση ήταν με το μέρος του Παναθηναϊκού, αφού ήλεγχε την αναμέτρηση σκόραρε με διάφορους τρόπους, ενώ φάνηκε να κερδίζει και τον Παπαπέτρου, που μετά από καιρό ήταν παραγωγικός στην επίθεση. Η Μακάμπι τα περίμενε όλα από τον Λορένοζ Μπράουν, ενώ είχε κάποια περιφερειακή βοήθεια από τον Μπλατ, ο οποίος είναι killer από το τρίποντο και το απέδειξε, παγώνοντας το ΟΑΚΑ με σουτ από τα εννέα μέτρα. Ο Σλούκας πρωτίστως και δευτερευόντως ο Μήτογλου, προσέφεραν ασφάλεια στον Παναθηναϊκό, όμως κάτι φθηνά λάθη από τον Ναν, έφεραν τους Ισραηλινού στο μείον έντεκα (71-60) και φυσικά το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακόμα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε κοιμισμένα στην τέταρτη περίοδο, δέχθηκε ένα γρήγορο 6-0 σερί και ξαφνικά το ματς έγινε ξανά ντέρμπι (71-66), ύστερα από το κάρφωμα του Ριβέρο. Μάλιστα με καλάθι του ίδιου παίκτη η διαφορά μειώθηκε, πριν ο Σλούκας λύσει τον γόρφιο δεσμό του σκοραρίσματος και κάνει το 73-68. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ στατικός στην επίθεση, η Μακάμπι έπαιζε πολύ άνετα και όσο η διαφορά δεν μεγάλωνε, τόσο αυξανόταν το άγχος και η πίεση για το τριφύλλι. Η παρουσία του Σλούκα και το κυνικό παιχνίδι των Λεσόρ και Παπαπέτρου, έδωσε στο τριφύλλι μαξιλαράκι δώδεκα πόντων (82-70) στο 36′, όμως όφειλε να είναι προσεκτικός και να μην επιτρέψει στην αντίπαλο του να επιστρέψει στο σκορ. Όπερ κι εγένετο, καθώς ο Σλούκας με εύκολα lay up, τελείωσε την υπόθεση νίκη και το τελικό 95-79, έφερε τη σειρά στα ίσα και πολλά θα κριθούν στο Βελιγράδι, όπου ο Παναθηναϊκός θα ψάξει τουλάχιστον ένα διπλό, για να φέρει τη σειρά εκ νέου στο ΟΑΚΑ.//ΔΜ

Τα δεκάλεπτα; 20-28, 51-39, 71-60, 95-79