Ηττήθηκε και αποκλείστηκε ο αξιόμαχος Παναθηναϊκός

Oι “πράσινοι” γνώρισαν την ήττα με 1:0 από την Πόρτο, στο πλαίσιο της φάσης των “16” του UEFA Youth League και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να βρουν ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να απειλεί και να χάνει τεράστια ευκαιρία από νωρίς με τον Καλοσκάμη στο 7′. Ο παίκτης των “πρασίνων” έκλεψε τη μπάλα και βρέθηκε σε θέση βολής για να πλασάρει, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Μπιλάλ στη συνέχεια, έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον κίπερ της Πόρτο να αποκρούει χωρίς πρόβλημα. Οι Πορτογάλοι, δεν δημιούργησαν κάποια σημαντική προϋπόθεση για γκολ, παρόλο που είχε την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη καλή στιγμή για την Πόρτο ήρθε στο 30ο λεπτό, με τον Μοντέιρο που έκανε ωραία ντρίμπλα και άλλαξε την μπάλα για τον Καντέ που πλάσαρε, με τον Λίλο να αποκρούει εντυπωσιακά. Οι Πορτογάλοι πήραν τα ινία του παιχνιδιού στη συνέχεια και πίεσαν την άμυνα του “τριφυλλιού”, με τον Μειρέλες να σημαδεύει το δοκάρι από το ύψος του πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά. Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Κυριόπουλο να εκτελεί φάουλ για τους “πράσινους” και τον τερματοφύλακα της Πόρτο να μην ανησυχεί. Στο 61ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μοντέιρο, ο Μπρας έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα με τον Πιτσώτη που επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στα σώματα και έφυγε κόρνερ. Στο 67ο λεπτό, οι “γηπεδούχοι” απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Παυλάκη που έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Οι Πορτογάλοι, πήραν προβάδισμα στο 71ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική προσπάθεια των Καντέ, Ριμπέιρο και Μεϊρέλες, ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κλίντμαμ Λίλο βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι γηπεδούχοι, απείλησαν μετά το γκολ που δέχτηκαν, με σημαντικότερη την προσπάθεια του Μπιλάλ, που εκτέλεσε άμεσα με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες δημιούργησαν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, καμία όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με την Πόρτο να παίρνει τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση στους “8” του Youth League.

Γκολ: 71′ Μεϊρέλες
Κίτρινες: 45′ Τσεβάς, 64′ Λιατίφης, 90+2 Βολάκης / 5′ Μπρας, 64′ Καντέ, 79′ Ριμπέιρο

Παναθηναϊκός (Βαγγέλης Σάμιος): Λίλο, Τσεβάς, Πιτσώτης (85′ Φικάι), Προδρομίτης, Λιατίφης (85′ Σπαθάρης), Συμεωνίδης, Κυριόπουλος (85′ Καλός), Βολάκης, Καλοσκάμης (80′ Νταμπίζας), Μπιλάλ

Πόρτο (Νούνο Καπούτσο): Γκονσάλο Ριιμπέιρο, Ντίνις Ροντρίγκες, Βίνιας, Μπρας, Μπερνάρντο Φερέιρα, Μπρούνο Πίρες (84′ Ρεγκάλ), Αντρέ Ολιβέιρα (73′ Τζαλό), Αντόνιο Ριμπέιρο, Ρούι Μοντέιρο (89′ Ντίας), Καντέ (84′ Αγκμπονίφο), Μεϊρέλες