Έγκλημα και… τιμωρία

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 91-87 στο Game 1 της Euroleague και δεν αξιοποίησε το πλεονέκτημα της έδρας, έχοντας εξαιρειτκή επιθετική γραμμή, αλλά η άμυνα του είχε πολλά προβλήματα ενώ όταν έπρεπε ευστοχήσει από γραμμή της "φιλανθρωπίας" δεν το έκανε.

Τα πρώτα λεπτά στο ΟΑΚΑ, κύλισαν με απίστευτο ρυθμό, καθώς και οι δυο ομάδες ήθελαν να βρουν ένα σερί πόντων για να έχουν τα ηνία. Παρόλα αυτά η Μακάμπι ακολουθούσε τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα με 7-7 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Οι μονομαχίες του Ναν με τον Μπόλντουιν ήταν σε πρώτο πλάνο, με τους δυο Αμερικανούς να έχουν τις επιθέσεις στα χέρια τους. Η Μακάμπι έσπαγε εύκολα την άμυνα του Παναθηναϊκού ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 16-14 πολύ νωρίς, με το τηλεοπτικό time out να δίνει την ευκαιρία και στις δυο να πάρουν άνασες. Με την επιστροφή τους στο παρκέ ο Μπόλντουιν εκτέλεσε 4 βολές μετά το φάουλ που του έκανε ο Κωστας Αντετοκούνμπο με τον Αμερικανό να διαμορφώνει το 19-14, τρία λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Γκριργκόνις με τον Σλούκα πέτυχαν σπουδάια τρίποντα για να κατεβάσουν την διαφορά στο πόντο με 21-20. Τα τρίποντα συνεχίστηκαν από τον Λιθουανό, αλλά ο Γουέμπ με δικό του καλάθι έκανε το 23-25 για να έρθει η ισοφάρισει από τον Λεσόρ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα. Το σκορ της περιόδου έκλεισει στο 26-25 υπέρ των φιλοξενούμενων με την μια εύστοχη βολή του Ριβέρο.

Στην δεύτερη περίοδο όλα έμοιαζαν ίδια με την με την πρώτη, καθώς και οι δυο μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό. Οι παίκτες της Μακάμπι είχαν στόχο να χτυπήσει στον αιφνιδιασμό. Η συνέχεια ανήκει στον Ματίας Λεσόρ ο οποίος έπαιζε μόνος του την ομάδα των φιλοξενούμενων ευστοχώντας σε συνεχόμενα καλάθια για δώσει το προβάδισμα στους “πράσινους” με 35-30. Στο “κίτρινο στρατόπεδο” ο Κάτας πέρασε στο παιχνίδι τον Μπάλντουιν, βλέποντας πως ο Λορένζο Μπράουν δεν μπορεί να ηγηθεί στην επίθεση. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκος βρήκε στο πρόσωπο του Λούκα Βιλντόσα μια μηχανή τριπόντων. Ο Αργεντινός ευστόχησε σε τρία σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 ανεβάζοντας την διαφορά στο +11 και και το 43-32. Στα τελευταία 3:30′ πέρασε στο παρκέ και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με τον Εργκίν Αταμάν να αποσύρει τον Κέντρικ Ναν καθώς είχε υποπέσει σε τρία φάουλ. Το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 50-42 μετά τις δυο εύστοχες βολές του Κλίβελαντ, σώζοντας την διψήφια διαφορά για την Μακάμπι Τέλος Αβίβ.

(EUROKINISSI)

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Κώστας Σλούκας πίεσε τον Λορένζο Μπράουν και εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη του, πετυχαίνοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Στην συνέχεια οι “πράσινοι” έχτισαν την διψήφια διαφορά τους με δύο βολές του Γκριγκόνις για το 56-44, αλλά τα τρίποντα της Μακάμπι ήταν εκεί για να κατεβάσουν την διαφορά στους 9 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν τον ρυθμό τους έχοντας 8 πόντους στα πέντε λεπτά. Το “τριφύλλι” έπαιξε πιο αργά, πηγαίνοντας το παιχνίδι σε λιγότερες κατοχές, χωρίς να δίνει την επιλογή στην Μακάμπι να μειώσει εύκολα και συμπεριλαμβανομένου του γεγονότος πως κυνηγούσε στο σκορ. Ο Νίμπο μετά από ένα σουτ στον αιφνιδιασμό πήρε το επιθετικό ριμπάουντ για να μειώσει την διαφορά στους πέντε με 64-59, τρία λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Το σκορ στην τρίτη περίοδο έκλεισε στους επτά πόντους (70-63) μετά από τις δυο βολές του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και την μαγική τάπα στο Ριβέρο, για να κρατήσει τον Παναθηναϊκό σε διαφορά ασφαλείας.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Μπάλντουιν μπήκε με ορέξεις και πήρε το τέταρτο φάουλ του Γκριγκόνις ευστοχώντας και στην προσπάθεια για να κάνει το 70-66. Ο Αμερικανός αστέρας της Μακάμπι δεν σταμάτησε εκεί μειώνοντας σε 70-68, με την βολή του Λεσόρ να έρχεται για να δώσει προβάδισμα τριών πόντων. Ο Γάλλος σέντερ του Παναθηναϊκού ήταν συγκλονιστικός σε όλη την διάρκεια έχοντας 22 πόντους. Η συνέχεια ανήκει στην ομάδα του Τελ Αβίβ, καθώς είχε πολλές επιλογές στην περιφέρεια και πέτυχε κρίσιμα σουτ τριών πόντων με τον Μπράουν και τον Κόλσον για να ανατρέψει το σκορ με 81-77, έξι λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Ο Τζέριαν Γκραντ ευστόχησε σε λέι απ για να κάνει το 81-79, όμως ο Κόλσον είχε και πάλι απάντηση για να κάνει 83-79. Ο εξαιρετικός αμυντικός του Παναθηναϊκού ευστόχησε σε καλάθι δυο πόντων για να κατεβάσει εκ νέου την διαφορά στους δυο πόντους. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν επέμειναν στο να ταΐζουν τον Λεσόρ, κάτι το οποίο διάβασε η Μακάμπι και έπαιξε καλύτερη άμυνα. Οι Ισραηλινοί πήραν την νίκη στα τελευταία λεπτά, με τον Μπράουν να είναι αυτός που τελείωσε το παιχνίδι με το τελικό σκορ 91-87 να θέτει απόλυτο φαβορί την Μακάμπι Τελ Αβιβ για την συνέχεια της σειράς, μέχρι ο Παναθηναϊκός να σπάσει την έδρα της Ισραηλινής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-40, 70-63, 87-91

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Σλούκας, Ναν, Γκραντ, Παπαπέτρου, Λεσόρ, Μπαλτσερόφσκι, Αντετοκούνμπο, Χ. Ερνανγκόμεθ, Γκριγκόνις, Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα και Μήτογλου

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας):Μπράουν, Μπάλντουιν, Μπλατ, Νίμπο, Κοέν, Κόλσον, Ντιμπαρτολομέο, Σόρκιν, Γουέμπ, Ριβέρο, Κλίβελαντ, Τόμασον

Επιμέλεια: Γιάννης Ροζής