Διέλυσε τη Σλάβια Σόφιας με υπογραφή… Μπιλάλ

Ο Αιγύπτιος σκόραρε πέντε τέρματα, με τους Φρόκου (2) και Νταμπίζα να πετυχαίνουν τα άλλα τρία και ο Παναθηναϊκός, σκόρπισε με 8-0 την ομάδα από τη Βουλγαρία για το πρώτο παιχνίδι του UEFA Youth League.

Oι “πράσινοι” ήταν καταιγιστικοί, ο Μπιλάλ Μαχάρ εμφανίστηκε “δαιμονισμένος”, σκόραρε πέντε τέρματα συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του με 8-0 κόντρα στη Σλάβια Σόφιας για το πρώτο ματς στο UEFA Youth League στη Λεωφόρο.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε εξαιρετική ημέρα όλους τους παίκτες του και ήταν κυρίαρχος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ με όμορφο τακουνάκι του Μπιλάλ Μαχάρ, μετά από πάσα του Βολάκη που ήταν εξίσου εξαιρετικός. Στο 30′ οι δύο παίκτες συνδυάστηκαν ξανά για το 2-0 με τον ίδιο σκόρερ. Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Φρόκου σε μόλις ένα λεπτό, σκόραρε δύο γκολ, για το 4-0.

Στην επανάληψη, το “τριφύλλι” βρήκε γκολ με το… καλημέρα, με τον Μπιλάλ αυτή τη φορά να κάνει το 5-0, για να σκοράρει ξανά δέκα λεπτά αργότερα, το τέταρτο του προσωπικό τέρμα. Στο 65ο λεπτό ο Αιγύπτιος ήταν ασταμάτητος, πετυχαίνοντας το πέμπτο του γκολ με το αριστερό για το 7-0. Το τελικό 8-0 διαμόρφωσε ο Νταμπίζας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτή την ευρεία νίκη με 8-0 κόντρα στη Σλάβια Σόφιας, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε τη ρεβάνς σε παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λίλο, Τσεβάς (72′ Σπαθάρης), Προδρομίτης, Πιτσώτης, Διαμαντής, Συμεωνίδης (59′ Λιατίφης), Καλοσκάμης, Φρόκου (72′ Ποπιέλα), Βολάκης, Κυριόπουλος (59′ Νταμπίζας), Μπιλάλ (72′ Λαζάρης).

ΣΛΑΒΙΑ ΣΟΦΙΑΣ: Ιλιέβ, Γιορντάνοβ (46′ Ραϊτσέφ), Γκεοργκίεβ (38′ Σοράκοβ), Αθανάσοβ (85′ Ναϊντένοβ), Ντολαπτσίεφ, Ενγκέν Ντο, Στογιάνοφ, Πετρόβ, Στοίνεβ (46′ Τραϊκόβ), Ντιμιτρόβ, Κεχαγιόβ (46′ Ραγκέλοφ).