Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε και επίσημα την προετοιμασία της για την νέα αγωνιστική περίοδο και η Πράσινη ΚΑΕ ανακοίνωσε τα νούμερα που θα φορούν οι παίκτες του ”Τριφυλλιού”.
Η νέα προσπάθεια του Παναθηναϊκού, με στόχο την επιστροφή σε τίτλους και διακρίσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη άρχισε σήμερα (31/8) με την πρώτη προπόνηση των ”Πράσινων” στο ΟΑΚΑ.
Όλοι οι παίκτες του ”Τριφυλλιού” κλήθηκαν να επιλέξουν τα νέα τους νούμερα ενόψει της νέας χρονιάς, ο Κώστας Σλούκας επέστρεψε στο νούμερο 10, ο Λούκα Βιλντόζα διάλεξε το νούμερο 2, ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι το νούμερο 8, ενώ ο Κάιλ Γκάι το νούμερο 3. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου άφησε το 10 της προηγούμενης θητείας του για το αγαπημένο του 21 που έχει φέτος στην Εθνική ομάδα.
Οι Γκραντ, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Χουάντσο, Μήτογλου παρέμειναν στα νούμερα που είχαν και τις προηγούμενες χρονιές. Τέλος ο Μωραΐτης πήρε το 6 του Παπαγιάννη, ενώ Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Σαμοντούροφ και Π. Καλαϊτζάκης διατήρησαν τα νούμερα που είχαν και πέρυσι. //ΜΛ.
Αναλυτικά τα νούμερα των παικτών του Παναθηναϊκού
Παναγιώτης Καλαϊτζάκης – No0
Λούκα Βιλντόσα – No2
Κάιλ Γκάι – No3
Δημήτρης Μωραΐτης – No6
Αλεξάντερ Μπαλτσρόφσκι – No8
Κώστας Σλούκας – No10
Γιώργος Καλαϊτζάκης – No16
Αλέξανδρος Σαμοντούροβ – No20
Ιωάννης Παπαπέτρου – No21
Τζέριαν Γκραντ -No22
Ματίας Λεσόρ – No26
Κώστας Αντετοκούνμπο – No37
Μάριους Γκριγκόνις – No40
Χουάντσο Ερνανγκόμεθ – No41
Ντίνος Μήτογλου – No44
Λευτέρης Μαντζούκας – No72