Ανατροπή και φιλική επικράτηση για το “τριφύλλι”

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κέρδισε με 3:1 της Χάποελ Μπερ Σεβά, σε φιλικό παιχνίδι, που διεξήχθη στην Κύπρο, στο πλαίσιο προετοιμασίας των δύο ομάδων, με τους Ισραηλινούς να προηγούνται, αλλά τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει την ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3:1 της Χάποελ Μπερ Σεβά, στο πρώτο φιλικό της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στην Κύπρο, όπου βρίσκεται για τη μίνι προετοιμασία, ενόψει της επανέναρξης των αγωνιστικών υποχρεώσεων, μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο και έδειξε, πως η διακοπή δε τον έχει επηρεάσει.

Παρά το αρχικό προβάδισμα των Ισραηλινών στο 27′ με τον Σελμανί, ο Σαβιέρ ισοφάρισε πριν βγει το ημίχρονο και στην επανάληψη με δύο στατικές φάσεις το “τριφύλλι” σημείωσε δύο τέρματα, που του χάρισαν τη νίκη-ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός θα δώσει άλλα δύο φιλικά στην Κύπρο, την Κυριακή 4/12 με την πρωτοπόρο του Κυπριακού πρωταθλήματος, Πάφο στις 18:00 και με τη Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου την Τετάρτη 7/12 στις 18:30.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό και τον Παναθηναϊκό να θέλει να ελέγξει την κατοχή, χωρίς να υπάρξουν απειλητικές στιγμές, μπροστά στις δύο εστίες. Στο 27′ οι Ισραηλινοί πήραν το προβάδισμα, με τον Γκορντάνα να διασχίζει πολλά μέτρα από τα αριστερά, να μπαίνει στην περιοχή και τον Σελμανί με περίτεχνο σουτ να νικάει τον Λοντίγκιν. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει περισσότερο, με τους παίκτες της Μπερ Σεβά να δυσκολεύονται να βγάλουν την μπάλα από την άμυνα και την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να ισοφαρίζει πριν το ημίχρονο. Ο Κώτσιρας έκλεψε ψηλά στο γήπεδο και ο Σαβιέρ με μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε.

Στην επανάληψη οι “πράσινοι” ήταν αυτοί, που έψαξαν με περισσότερο ενθουσιασμό το δεύτερο γκολ, με τους Ισραηλινούς, να δυσκολεύονται να βρουν κενούς χώρους προς την εστία του Μπρινιόλι. Στο 65′ ο Σάντσες έκανε μία κούρσα από τα αριστερά και δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, που πέρασε δίπλα από την εστία του Χάρους. Δύο λεπτά αργότερα απείλησε η Μπερ Σεβά με τον Σουλεϊμάνοφ να νικιέται από τον Ιταλό τερματοφύλακα. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς πήρε το προβάδισμα στο 71′, με τον Τσέριν να εκτελεί φάουλ και τον Σιδερά ανενόχλητο με κεφαλιά να “υπογράφει” το 2:1. Με νέα στατική φάση στο 82′, ο Παναθηναϊκός πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Πούγγουρα μετά από κόρνερ να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Τελευταία σημαντική ευκαιρία στις καθυστερήσεις, με τον Σπόραρ να σουτάρει και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ, με το τελικό 3:1 να μην αλλάζει.

ΓΚΟΛ: 40′ Σαβιέρ, 71′ Σιδεράς, 82′ Πούγγουρας / 27′ Σελμανί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:-

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (46′ Μπρινιόλι), Μάγκνουσον (46′ Πούγγουρας), Σάρλια (60′ Σιδεράς), Κώτσιρας (46′ Βαγιαννίδης), Χουάνκαρ (46′ Σάντσες), Πέρεθ (46′ Τσέριν), Τσόκαϊ, Μπερνάρ (46′ Κρυπαράκος), Κυριόπουλος, Σαβιέρ (60′ Σπόραρ), Καμπετσής (60′ Συμεωνίδης).

Χάποελ Μπερ Σεβά (Ελιανίβ Μπάρντα): Χάρους, Νταντιά, Αμπαΐντ, Μπλόριαν, Σόλομον, Γκορντάνα, Ελίας, Ανσά, Παούν, Γιοσέφι, Σελμανί.//