“Κόλλησαν” στην ισοπαλία

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε, ο Ατρόμητος ισοφάρισε και οι δύο ομάδες αποκόμισαν από ένα βαθμό στο δημοτικό στάδιο του Περιστερίου.

Στην 3η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, η ομάδα του Κρις Κόλμαν υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα του Γιάννη Αναστασίου και αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1), εισπράττοντας από ένα βαθμό για το… σακούλι τους στη Σούπερ Λιγκ.

Στην αρχή του πρώτου μέρους, οι Περιστεριώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με κορυφαία στιγμή μία στατική φάση στο 8ο λεπτό. Ο Μουνίθ εκτέλεσε, ο Κιάρτανσον δεν βρήκε την μπάλα, η οποία έσκασε και ο Ανέστης έπεσε στη γωνία του για να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Η κατοχή της μπάλας ήταν ισορροπημένη, ωστόσο δίχως άλλη αξιοσημείωτη τελική στο πρώτο μισάωρο. Στο 33′, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Χατζησαΐας έκανε το λάθος, ο Καρέλης επωφελήθηκε, “άδειασε” τον Σουάρεθ και νίκησε τον Γιαννιώτη για το 1-0. Εν συνεχεία, το παιχνίδι είχε ένταση, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος θέλησε να πιέσει ψηλά τους αντιπάλους του, προκειμένου να κυνηγήσουν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 51′, η πίεση επέφερε αποτέλεσμα, καθώς ο Κουέν έκανε απίστευτη κάθετη που “έκοψε” στα δύο την άμυνα του Παναιτωλικού, ο Ροτάριου εκτέλεσε τον Ανέστη και έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή στο δεύτερο μέρος, ενώ οι Αγρινιώτες αναζητούσαν το κάθετο παιχνίδι μέσω αντεπιθέσεων. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός και οι δύο ομάδες φρέσκαραν συνεχώς τους αγωνιζόμενους με “φρέσκα πόδια” για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, όμως, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το 1-1 αποτέλεσε το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 51′ Ροτάριου / 33′ Καρέλης

Κίτρινες: 25′ Κουέν, 84′ Ροτάριου / 16′ Χατζηθεοδωρίδης, 21′ Μλάντεν, 36′ Ντουάρτε, 64′ Αποστολάκης

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεχρίντα, Σουάρεθ (76′ Μαυρομμάτης), Χατζησαΐας, Ντε Μποκ, Γκονσάλες, Κουέν, Μουνίθ (80′ Φρίντγιονσον), Ροτάριου, Ρομπάιγ (80′ Τζοβάρας), Κιάρτανσον (84′ Τζαβίδας)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (72 ‘Λιάβας), Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης (72′ Χουχούμης), Μλάντεν, Φλόρες, Ντουάρτε, Σενγκέλια (58′ Κολοβός), Νταγκό (84’ Μάρτενσον), Καρέλης