Πρόκριση στα πέναλτι για τον Παναιτωλικό στην Ρόδο

Στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας θα συνεχίσουν οι Αγρινιώτες, οι οποίοι εξασφάλισαν το εισιτήριο της πρόκρισης για την φάση των “16”, μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (4-3 πεν. 1-1 κ.δ) επί του Διαγόρα στην Ρόδο. Μάλιστα, στην “ρώσικη ρουλέτα” έγιναν 14 εκτελέσεις, με τον Στεργιάκη να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή του αγώνα.

Σε έναν αγώνα, με αρκετό κόσμο και εξαιρετικές συνθήκες, οι Ροδίτες υποδέχθηκαν τον Παναιτωλικό, ο οποίος κατέβηκε με έντεκα απουσίες για την 5η φάση του Κυπέλλου. Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά. Η πρώτη καλή στιγμή του ματς πραγματοποιήθηκε στο 16′ για τους γηπεδούχους, αλλά το σουτ του Γκάτα πέρασε ελάχιτα άουτ. “Άπαντησε” άμεσα η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, αλλά το σουτ του Φρεντ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίκτυα τέσσερα λεπτά αργότερα. Τορεχόν-Μπαλντασάρα συνδυάστηκαν εξαιρετικά, η μπάλα “γύρισε” στην καρδιά της περιοχής του Διαγόρα, με τον Βοΐλη να μην δυσκολεύεται και πραγματοποίησε το 1-0 στο 22′. Ωστόσο, δεν κράτησε για πολύ η χαρά για την ομάδα του Αγρινίου. Στο 30′, ο Γκάτα πήρε μπάλα, πάτησε περιοχή και ανατράπηκε από τον Μπρούνο Ντουάρτε. Ο Μανιάς δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-1, που ήταν και στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαίρια να πάρουν το προβάδισμα αλλά είδαν το γκολ του Λεσάι να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Στο πρώτα τριάντα λεπτά του δεύτερου μέρους η παραγωγή των φάσεων ήταν πενιχρή. Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα αργός, με πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου. Η πρωτή καλή φάση πραγματοποίηθηκε στο 74′. Ο Ντουάρτε σούταρε, με τον τερματοφύλακα του Διαγόρα να μπλοκάρει. Ουσιαστική ευκαιρία δεν υπήρξε μέχρι το τέλος του ματς, με την εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου να μην έχει καμία σχέση με το πρώτο. Έτσι, το σκορ δεν άλλαξε και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στην έναρξη της παρατάσης οι Αγρινιώτες είχαν την τεράστια ευκαιρία να ανακτήσουν το προβάδισμα στο 97′. Από σέντρα-σουτ του Χατζηθεοδωρίδη η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Διαγόρα. Μάλιστα, νέα σπουδαία φάση είχε η ομάδα του Πετράκη αλλά η κεφαλιά του Μλάντεν σταμάτησε στον πορτιέρο των κίπερ. Στο δεύτερο μέρος της ανάπαυλας δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση με τις δυο ομάδες, να διεκδικούσαν το εισιτήριο της πρόκρισης στα πέναλτι.//ΓΓ