Φιλική επικράτηση κόντρα στον Παναιτωλικό με σκορ 1-0 στο Αγρίνιο πέτυχε ο “διπρόσωπος” ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος παρουσίασε διαφορετική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και διαφορετική στο δεύτερο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Γιαννιώτες προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση μετά το 15ο λεπτό. Στο 25′ ήρθε η πρώτη σημαντική ευκαιρία με τον Πριόρ να αποκρούει εξαιρετικό σουτ του Ντουάρτε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ απείλησε με τελική του Σόρια αλλά ο Ανέστης φώναξε “παρών”. Το υπόλοιπο ημίχρονο άνηκε κατά κύριο λόγο στους Αγρινιώτες, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

Στο 47ο λεπτό, η ομάδα του Στάικου είχε τεράστια ευκαιρία με τον Μορέιρα να απειλεί εις διπλούν αλλά τον Ανέστη να επικρατεί σε αμφότερα τα σουτ. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο μισό. Στο 55′ ο Πέδρο Κόντε άνοιξε το σκορ με τακουνάκι σε μια φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή. Δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα του Αναστασίου έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Κορνέλιους από τη σέντρα του Χουχούμη κατέληξε στο δοκάρι. Οι Αιτωλοί πίεσαν σημαντικά στο τελευταίο χρονικό διάστημα του αγώνα με κεφαλιά του Πέδρο (85′) σουτ του Χατζηθεοδωρίδη (86′) και τετ-α-τετ του Βαρόνε που “ταρακούνησαν” την ηπειρώτικη άμυνα. Παρ’ όλα αυτά, ο “Άγιαξ της Ηπείρου” κράτησε ανέπαφη την εστία του έως το φινάλε.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης. Χουχούμης (86′ Αναστασόπουλος), Κορνέλιους, Λάρσον, Λιάβας (63′ Αποστολάκης). Μάρτενσον (71′ Βαρόνε), Φλόρες (63′ Ξενιτίδης), Ντίας (63′ Τσιγγάρας), Μπελεβώνης, Ντουάρτε (63′ Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης (71′ Πέδρο).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θοδωρής Στάικος): Πριόρ (46′ Ανέστης), Παντελάκης, Καραχάλιος, Λώλης (46′ Μορέιρα), Κόντε (56′ Παμλίδης), Ροσέρο, Εραμούσπε (63′ Μπαγκαλιάνης), Μπιλμπάο (63′ Τζίμας), Κιάκος (75′ Πήλιος), Σόρια, Λιάσος (46′ Ριέντσρα).