Χαστούκι… στον Παναιτωλικό από τη “Μαύρης Θύελλα”!

Η Καλαμάτα και οι Αγρινιώτες χρειάστηκε να φτάσουν στη διαδικασία των πέναλτι, προκειμένου να αναδειχθεί νικητής. Οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση για τους “16” με 4-3, ενώ η κανονική διάρκεια τελείωσε με σκορ 2-2.

Η “Μαύρη Θύελλα” υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας, για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το παιχνίδι δεν ολοκληρώθηκε στην κανονική διάρκεια και χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο, αλλά και τη διαδικασία των πέναλτι για να λύσουν τις διαφορές τους. Έτσι η Καλαμάτα, πραγματοποίησε την πρώτη… έκπληξη του θεσμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με την Καλαμάτα να έχει μπει πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να είναι ελαφρώς ανώτερη. Στο 10ο λεπτό, ο Παναιτωλικός έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Ξενιτίδης βρέθηκε απέναντι από τον Ταΐρη, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Στο 19′ η Καλαμάτα απάντησε στις ευκαιρίες και έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Ρόβας σούταρε, μετά από ωραία προσπάθεια, αλλά έδιωξε ο Λιάβας ενστικτωδώς. Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, τα “καναρίνια” πήραν… κεφάλι στο σκορ, όταν ο Φλόρες… εξαπέλυσε μία οβίδα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα, του ανήμπορου να αντιδράσει, Ταΐρη. Η Καλαμάτα αντέδρασε άμεσα και στο 34ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα “ίσα”, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε ένα εξαιρετικό κόρνερ και ο Ρόβας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στεργιάκη. Η “Μαύρη Θύελλα”, ανέτρεψε τα πάντα μέσα σε πέντε λεπτά. Μετά από λάθος έξοδο του Στεργιάκη, ο Ρόβας και πάλι, το εκμεταλλεύτηκε και έφερε τα πάνω-κάτω στο ματς, διαμορφώνοντας το σκορ σε 2-1.

Το δεύτερο μισό, ξεκίνησε με την Καλαμάτα να οπισθοχωρεί και να προσπαθεί να διαχειριστεί το προβάδισμα που απέκτησε από το πρώτο μέρος. Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης ο τεχνικός του Παναιτωλικού, προσπάθησε να “φρεσκάρει” την ομάδα του και προχώρησε σε διπλή αλλαγή, περνώντας στο γήπεδο τον Κολοβό και τον Μόρσεϊ. Οι Αγρινιώτες, λίγες στιγμές αργότερα βρήκαν μία καλή ευκαιρία με τον Εντουάρντο, αλλά δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ο Παναιτωλικός ασκούσε μεγάλη πίεση στην Καλαμάτα, προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 78ο λεπτό, η πίεση των φιλοξενούμενων “έπιασε” τόπο και ισοφάρισαν σε 2-2. Ο Φλόρες και πάλι με ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή, έφερε το παιχνίδι και πάλι στο σημείο… μηδέν. Η “Μαύρη Θύελλα” προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και λίγο έλλειψε να ξαναπάρει το προβάδισμα, αλλά η προσπάθεια του Ρόβα σταμάτησε στο δοκάρι, στερώντας του το χατ-τρικ. Η Καλαμάτα με τη βοήθεια του κόσμου της ξαναβγήκε μπροστά και έχασε μία καλή ευκαιρία, μετά από μακρυνό σουτ του Ούγκο, αλλά ο Στεργιάκης απομάκρυνε. Έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες, δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους, ούτε στα επιπλέον 30 λεπτά της παράτασης και έτσι, οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Στη… ρωσική ρουλέτα η Καλαμάτα κατάφερε να πάροει την πρόκριση στους “16” με 4-3.