Άντεξε στο Ελ Πάσο και πέρασε στους “8” ο Παναιτωλικός

Η ομάδα του Αγρινίου προηγήθηκε μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με 2-0, άντεξε στην αντεπίθεση της Athens Kallithea που ισοφάρισε σε 2-2 στο 90+1′ και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναιτωλικός ήρθε ισόπαλος με σκορ 2-2 στην έδρα της Athens Kallithea και σε συνδυασμό με τη νίκη του με 3-2 στο Αγρίνιο πήρε την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Κηφισιά – ΟΦΗ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα λεπτά το ματς είχε… “νεύρο” και ο Παναιτωλικός πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στα πρώτα 12 λεπτά. Αρχικά, στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπρούνο Ντουάρτε έπιασε την κεφαλιά από το γέμισμα του Λιάβα στην εκτέλεση φάουλ, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Αγρινίου και στο 11′ ο Χουάνπι με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοσνιάδη για το 2-0! Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 36′ και μείωσαν σε 2-1 με καρφωτή κεφαλιά του Λουκίνα από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βασιλόγιαννη.

Στη μία ώρα παιχνιδιού στο “Ελ Πάσο”, ο Παναιτωλικός ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 και με το συνολικό 5-3 υπέρ του κρατούσε την πρόκριση στα χέρια του. Μια κεφαλιά του Λουκίνα στο 66′ δεν ανησύχησε τον Στεργιάκη, που μπλόκαρε εύκολα, ενώ το πλασέ του Μπουζούκη από το ύψος του πέναλτι ήταν όμως αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Βοσνιάδη. Η Athens Kallithea στο 90+1′ έφτασε στην ισοφάριση με ωραίο βολές του Τόρες και το ματς πήρε… φωτιά. Στο 90+3′ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Καρέλη έξω από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων να βρουν ακόμα ένα γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση και μοιραία αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΓΚΟΛ: 36′ Λουκίνας, 90+1′ Τόρες / 7′ Μ. Ντουάρτε, 12′ Χουάνπι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 74′ Νέκουλ / 22′ Τσιγγάρας, 45’+2′ Χουάνπι, 62′ Μ. Ντουάρτε, 73′ Στάγιτς
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90+3′ Βοσνιάδης / –

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Βοσνιάδης, Μπουλούλης, Μαρότα, Βλάχος, Μανθάτης, Ρομαό (46′ Ματίγια), Σίλβα, Βασιλόγιαννης (65′ Νέκουλ), Ντεμέτριους (75′ Τόρες), Τσιντώνης (46′ Κυνηγόπουλος), Λουκίνας.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Λιάβας, Μ. Ντουάρτε, Στάγιτς (76′ Μαλής), Μαυρίας, Τορεχόν (76′ Μπακάκης), Τσιγγάρας, Χουάνπι (67′ Μπουζούκης), Μπελεβώνης (59′ Α. Ντουάρτε), Ζοάο Πέδρο, Ντίας (59′ Καρέλης).//Λ.