Θετικό δείγμα ενόψει προκριματικών

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 1-0 κόντρα στην Άλκμααρ στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, σε ένα παιχνίδι που έγιναν τα… αποκαλυπτήρια της νέας φανέλας. Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν έτοιμοι για τη δύσκολη συνέχεια και τα παιχνίδια εναντίων της Μακάμπι Χάιφα.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε εξαιρετική εικόνα στο πρώτο και τελευταίο φιλικό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και επικράτησε 1-0 της Άλκμααρ. Η ενδεκάδα, απαρτιζόταν από βασικούς παίκτες, γεγονός που δείχνει πως ο Πέδρο Μαρτίνς έχει το βλέμμα του στο προσεχές παιχνίδι κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι. Προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό του, έχοντας και την κατοχή της μπάλας με την πρώτη καλή στιγμή του φιλικού να έρχεται στο 17ο λεπτό για τον Ολυμπιακό. Η Άλκμααρ, δεν κατάφερε να βρει χώρους, με τους “ερυθρόλευκους” να συνεχίζουν να πιέζουν ψηλά, μην αφήνοντάς την να κάνει το παιχνίδι της. Στο 27ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι, όμως ο Σισέ, έδιωξε τη μπάλα άουτ. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, πιέζοντας την Άλκμααρ, παίρνοντας περισσότερη βοήθεια από τον Αγκιμπού Καμαρά στη δημιουργία. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους όμως, οι Πειραιώτες, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζίνκερνάγκελ και κεφαλιά του Σισέ, πέρασαν μπροστά στο σκορ, νικώντας τον Βέρχουλστ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν φουριόζοι, έχοντας, όπως και στο πρώτο ημίχρονο την πρωτοβουλία. Στο 55ο λεπτό, ο Ρέαμπτσουκ, ανέβηκε από τ’ αριστερά, δίνοντας τη μπάλα στον Ζινκερνάγκελ, ο οποίος όμως σούταρε στέλνοντας τη άουτ. Στα επόμενα λεπτά η Αλκμαάρ βρήκε χώρους και ανέβασε ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά άμεσα. Ο Παυλίδης, στη συνέχεια απείλησε από μακριά με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα, απείλησε ξανά με τον Λάντο, ενώ το σουτ του Μπεουκέμα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσέχου πορτιέρο. Η Άλκμααρ, ανέβασε ρυθμούς και απείλησε ξανά με εξαιρετικό σουτ του Σαμ που πέρασε λίγο έξω. Στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν ρυθμούς, απειλώντας τους Ολλανδούς, οι οποίοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όμως ο Ρέαμπτσουκ έσωσε πάνω στη γραμμή, διατηρώντας το 1-0 για τους “γηπεδούχους”.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Ρέαμπτσουκ, Βρσάλικο, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Αγκιμπού, Μαντί, Κανέ, Μασούρας, Ζινκερνάγκελ, Αραμπί

Άλκμααρ: Βέρχουλστ, Άσλακ, Σαμ, Χατζηδιάκος, Κέρκεζ, Μίτσζιο, Ρέιντερς, Ντε Βιτ, Εβγέν, Παυλίδης, Λάντο