Τα εκτός έδρας, οι καθυστερήσεις και το πλάνο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ*ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Ο Ολυμπιακός δίνει απόψε (27/10, 22:00, ΕΡΑΣΠΟΡ) τον πιο δύσκολο αγώνα του στους ομίλους του Europa League, αντιμετωπίζοντας την Φράιμπουργκ στη Γερμανία.

Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ είναι τρίτη στην Μπουτεσλίγκα, “αγκαλιά” με την πρώτη θέση του ομίλου και απειλεί τους πρωταθλητές Ελλάδας που θέλουν να μείνουν “ζωντανοί” στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης.

Ο Μίτσελ ποντάρει στη βελτίωση που παρουσιάζει η ομάδα του από αγώνα σε αγώνα, αλλά και στην καλή παρουσία που έχει εκτός έδρας. Διότι, από τα προκριματικά του καλοκαιριού, ο Ολυμπιακός έχει καλύτερα αποτελέσματα μακριά από το Καραϊσκάκη απ’ ό,τι στο γήπεδο του. Το γεγονός ότι έχει μόλις μία ήττα (από τη Ναντ) κι ότι ο μοναδικός βαθμός του στον όμιλο του Europa League είναι στο Μπακού, αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Αυτό που… πληγώνει τους “ερυθρόλευκους” είναι τα γκολ στις καθυστερήσεις. Από το πρώτο ματς των προκριματικών, με την Μακάμπι στη Χάιφα όταν ισοφαρίστηκαν σε 1-1 στο 92’ από τον Αζίζα. Το ίδιο έγινε και με την Σλόβαν στην Μπρατισλάβα (1-1, το γκολ στο 94’ ο Σάπονιτς για να πάει το ματς στην παράταση) και στη Ναντ (1-2 με το νικητήριο γκολ των Γάλλων στο 91’ από τον Γκεσάντ).

Ο Μίτσελ έχει κάνει αρκετές δοκιμές τις τελευταίες ημέρες. Και με τριάδα στην άμυνα, αλλά και με τετράδα και όπως φάνηκε στην τελευταία προπόνηση του Ολυμπιακού, αυτό είναι και το επικρατέστερο σενάριο, με τον Εμβιλά να αγωνίζεται στη μεσαία γραμμή, έχοντας στηρίγματα τους Γκάρι Ροντρίγκες, Μασούρα. Με τον Μπα να επιστρέφει στην άμυνα δίπλα στον νεαρό Ντόι. Ο Ισπανός προπονητής πάντως μπορεί να επιφυλάσσει και κάποια έκπληξη, όπως συνηθίζει σε αρκετά παιχνίδια…