Παρέλαση στο Βόλο με το βλέμμα στο ντέρμπι!

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το “ερυθρόλευκο” Πανθεσσαλικό με το εμφατικό 4:0 φτάνοντας για πρώτη φορά φέτος στις τρεις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα. Έτσι διατηρήθηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 35 βαθμούς.

Οι “ερυθρόλευκοι” μετέτρεψαν σε… πάρτι την αναμέτρηση κόντρα στον Βόλο, κέρδισαν 4:0 και πραγματοποίησαν την τρίτη διαδοχική νίκη τους για φέτος στο Πρωτάθλημα. Με το εντυπωσιακό 11-0 στα τρία τελευταία παιχνίδια, αποδεικνύουν πως βρίσκονται σε πολύ καλό “φεγγάρι” και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα του ντέρμπι για να δουν τη διαφορά τους από την κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ολυμπιακό, που απείλησε με το… καλησπέρα. Ο Μπιέλ πάτησε στην περιοχή μετά από σέντρα του Μπακαμπού και έκανε το σουτ, όμως ο Κότνικ μπλόκαρε. Στη συνέχεια ο Φορτούνης βρέθηκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα με τη μπάλα να βρίσκει στον Άλχο. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με το VAR να εξετάζει τη φάση και να επιβεβαιώνει την απόφαση του Παπαπέτρου. Ο Μπιέλ ανέλαβε το πέναλτι, πραγματοποιώντας εξαιρετική εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στο “Γ” της εστία του Κλέιμαν, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η πρώτη ολοκληρωμένη προσπάθεια του Βόλου να απειλήσει ήρθε στο 15ο λεπτό, με το σουτ του Μεταξά που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη. Στο 22ο λεπτό και μετά από εκπληκτικό σουτ του Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ έξω από την περιοχή, ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του, γράφοντας το 2:0. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να απειλούν και να ψάχνουν και τρίτο τέρμα, με τους Μπιέλ και Χουάνγκ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, οι Πειραιώτες βρήκαν και πάλι δίχτυα. Ο Ρέαμπτσουκ έκανε εξαιρετική σέντρα από αριστερά, με τον Μπακαμπού να σκοράρει με κεφαλιά, για το 3:0.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ήταν για τον Βόλο, με τον Εσκοβάλ να σουράρει και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει εύκολα. Ο Ολυμπιακός όμως ανέβασε και πάλι ρυθμό, και απείλησε ξανά. Φορτούνης και Χάμες συνεργάστηκαν άψογα, ο τελευταίος τροφοδότησε τον Μπακαμπού με τον Γάλλο να κάνει το σουτ που όμως ήταν άστοχο. Οι “γηπεδούχοι” θέλησαν να απαντήσουν άμεσα, με τον Λούνα να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μπιέλ και πλάσαρε, όμως η προσπάθειά του κόπηκε από τον Ντόι. Στη συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 4:0. Μπιελ και Ροντινέι συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να επιχειρεί του σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν. Οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να πιέσουν με τον Μεσκίδα να επιχειρεί το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Μίτσελ στη συνέχεια προχώρησε σε αλλαγές, βάζοντας πιο… φρέσκα πόδια στον αγωνιστικό χώρο. Ο Χάμες αντικαταστάθηκε από τον Σαμασέκου, ενώ Ελ Αραμπί και Μασούρας πέρασαν στις θέσεις των Μπακαμπού και Φορτούνη αντίστοιχα. Ο Μαροκινός, χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να σκοράρει. Ο Μπιέλ σέντραρε προς την περιοχή, ο Μπαριέντος προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι, όμως κατέληξε στον φορ των “ερυθρόλευκων” που εκτέλεσε και… έγραψε το 4:0. Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός έπεσε, ο Βόλος δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με τον Ολυμπιακό να φεύγει με το τρίποντο και να περιμένει το ντέρμπι για να δει τη διαφορά του από την κορυφή του Πρωταθλήματος.

Γκολ: 7′ Μπιέλ, 22′ Χουάνγκ, 45′ Μπακαμπού, 75′ Ελ Αραμπί
Κίτρινες: 37′ Ντέλετιτς, 81′ Μπαριέντος
Δοκάρι: 60′ Ρόντινεϊ

Bόλος (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Κλέιμαν, Εσκοβάλ (86′ Σιέλης), Πίρινεν, Άλχο, Λούνα, Μπαριέντος, Μεταξάς, Γκάχι (79′ Βάις), Ντέλετιτς (86′ Καρτάλης), Τσίρινος (64′ Μεσκίδα), Κούτσιας

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ (65′ Μαρσέλο), Εμβιλά, Ινμπόμ Χουάνγκ, Χάμες (65′ Σαμασέκου), Μπιέλ, Φορτούνης (71′ Μασούρας), Μπακαμπού (70′ Ελ Αραμπί)