Ολοκληρωτικό μπάσκετ από τον Ολυμπιακό και… τελικός στη Βαρκελώνη

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καθηλωτικό για 30 λεπτά, ισοπέδωσε τη Μπαρτσελόνα με 92-58 και θα ταξιδέψει στη Βαρκελώνη, να κάνει το διπλό, που θα τον στείλει στο Final 4 του Βερολίνου.

Ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά στη σειρά ήταν εύστοχος από την περιφέρεια (12/24 τρίποντα, έναντι 5/22), κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ κατακράτος (47 έναντι 31), ενώ η παρουσία του Κώστα Παπανικολάου, αλλάζει άρδην την ερυθρόλευκη εικόνα σε άμυνα και επίθεση.

Η πρώτη περίοδος ήταν εντυπωσιακή από πλευράς σκοραρίσματος, με τον Ολυμπιακό να έχει τη σταθερά ονόματι Φαλ (12π.), όμως οι Ισπανοί ήταν σχεδόν αλάνθαστοι στην επίθεση, σκοράροντας είτε από τη ρακέτα, είτε από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός ήταν μεν μονοδιάστατος, όμως μπήκε πρώτος στο μπόνους των φάουλ κι αυτό ήταν θετικό. Το 14-19 δεν έλεγε πολλά, καθώς η αναμέτρηση είχε δρόμο, όμως φαινόταν πως η Μπάρτσα, ένιωθε άνετα στο παρκέ του ΣΕΦ. Ένα τρίποντο του Κάνααν ξεσήκωσε το γήπεδο, οι Πειραιώτες πήραν ψυχολογία, όμως ο Αμερικανός με λάθος πάσα, έκανε δώρο ένα κάρφωμα στον Σατοράνσκι και το 21-23, ήταν το σκορ ύστερα από δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Η είσοδος του Μακίσικ και του Πετρούσεφ έκανε τον Ολυμπιακό σκληρό στην άμυνα, με την Μπαρτσελόνα ν’ αδυνατεί να διαβάσει την αλλαγή στην ερυθρόλευκη τακτική. Με ένα σερί 7-0 σερί το σκορ διαμορφώθηκε στο 28-23, χάρη σε τετράποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Η Μπαρτσελόνα δεν σκόραρε για τέσσερα λεπτά, ο Μιλουτίνοφ, θύμισε… Μιλουτίνοφ και το 36-23, που γράφτηκε με τρίποντο του Γκος, ανάγκασε τον Γκριμάου να καλέσει τάιμ-άουτ. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, η Μπάρτσα παρέμενε άσφαιρη, ο Ολυμπιακός δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι και η διαφορά εκτοξεύθηκε με κάρφωμα του ιδιαίτερα φορμαρισμένου Πετρούσεφ (43-26). Ο Μπριθουέλα με σουτ τριών πόντων, έδωσε μία ώθηση στους φιλοξενούμενους, όμως η ενέργεια των Πειραιωτών, ήταν τέτοια, που δύσκολα θα τη “μάτσαρε” στο αποψινό παιχνίδι η Μπαρτσελόνα. Το 53-37 ήταν μία εξαιρετική βάση για την ελληνική ομάδα, που έπαιξε απόλυτα ισορροπημένο μπάσκετ στη δεύτερη περίοδο και το επιμέρους 32-14 αντικατόπτριζε την ανωτερότητα της.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε όρεξη στο κάνει το παιχνίδι ντέρμπι και φρόντισε από τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, να ευστοχήσει σε δύο τρίποντο να μεγαλώσει τη διαφορά στο συν 22 (59-37) και η γλώσσα του σώματος, έλεγε πως το Game 5 στη Βαρκελώνη θα έκρινε το εισιτήριο για το Final 4 της Euroleague. Η Μπαρτσελόνα μείωσε τη διαφορά στους 17 (61-44), όμως ο ερυθρόλευκος οργανισμός δεν ανησύχησε σε μεγάλο βαθμό, καθώς οι Ισπανοί ήταν άστοχοι και δεν πίστευαν στην ολική ανατροπή. Με φόλοου του Ντα Σίλβα η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο, όμως ο αρχηγός Παπανικολάου με δύο συνεχόμενα τρίποντα, έδιωξε τα λίγα σύννεφα στο ΣΕΦ, έγραψε το 69-47 και το γήπεδο φώναζε το όνομα του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, εξελίχθηκε σε πάρτι για τους Πειραιώτες, που δεν σταμάτησαν να παίζουν, θέλοντας να στείλουν ηχηρό μήνυμα στην Μπαρτσελόνα, πως θα πάνε στη Βαρκελώνη, να σπάσουν για δεύτερη φορά την έδρα των αντιπάλων τους. Το θετικό της υπόθεσης ήταν η άνοδος των Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου, ενώ ο Μακίσικ, είχε “βαρεθεί” να περνάει σαν σταματημένους τους αντιπάλους του. Οι δύο προπονητές άρχισαν να κάνουν συνεχόμενες αλλαγές στο παιχνίδι, αφού ήθελαν και να κρύψουν πράγματα, για τον τελικό της Βαρκελώνης, όπου θα κριθεί οριστικά το εισιτήριο για το Final 4 της Euroleague. Το τελικό 92-58 γράφτηκε με κάρφωμα του Νάτζι, όμως αυτό λίγη σημασία έχει, καθώς ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του και πλέον καλείται να κάνει άλλη μία νίκη στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” και να προκριθεί για τρίτη σερί χρονιά στη γιορτή του ευρωπαϊκού διασυλλογικού μπάσκετ.//ΔΜ

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58