Ντέρμπι με τα όλα του…

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στα… σχοινιά από την καλύτερη φετινή εμφάνιση του Ολυμπιακού, ωστόσο κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο φινάλε του αγώνα, από την άσπρη βούλα!

Ο ορισμός του ντέρμπι στο “Απόστολος Νικολαΐδης”. Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα μεταξύ των δύο “αιωνίων”, ο Ολυμπιακός βρισκόταν… αγκαλιά με ένα μεγάλο διπλό, αλλά ο Παναθηναϊκός έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε και παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε μετά την εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι, έχοντας τη δύναμη της έδρας τους, θέλησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, κυκλοφορώντας την μπάλα. Η πρώτη καλή στιγμή, όμως, ήταν για τον Ολυμπιακό, στο 2ο λεπτό, όταν ο Μασούρας βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Μάγκνουσον τον πρόλαβε προτού εκτελέσει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν περιοριστεί στα 2/3 του γηπέδου κατά τη διάρκεια των πρώτων αναγνωστικών λεπτών, αναζητώντας τις γρήγορες αντεπιθέσεις στην αναμέτρηση. Στο 12′. οι Πειραιώτες είχαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπιέλ να εκτελεί μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σάντσες έριξε εγκαίρως το σώμα του στην μπάλα, αποσοβώντας τον κίνδυνο.

Οι “πράσινοι” πίεζαν ψηλά στο γήπεδο και δεν επέτρεπαν στους “ερυθρόλευκους” να κυκλοφορήσουν εύκολα την μπάλα. Στο 19′, το “τριφύλλι” απείλησε την εστία του Πασχαλάκη, με το σουτ του Παλάσιος να περνάει άουτ. Στο 24′, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μία καλή στιγμή, με τον Χάμες να αποκρούει το σουτ του Χάμες μέσα από την περιοχή. Εν συνεχεία, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του Ολυμπιακού και ο Παλάσιος σκόραρε, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 32′, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έβγαλαν κρίσιμη άμυνα σε πρώτο χρόνο, αλλά στη συνέχεια ο Μασούρας έκανε το σουτ και ο Μπρινιόλι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 35′, οι “πράσινοι” έχασαν σπουδαία ευκαιρία, καθώς ο Παλάσιος έκανε επικίνδυνη χαμηλή σέντρα και ο Πασχαλάκης την βρήκε αρκετά, προκειμένου να αλλάξει την πορεία της από τον Σπόραρ που… καραδοκούσε για να τη σπρώξει στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή της μπάλας και αναζητούσε διαδρόμους επιθετικά, ωστόσο το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως σκορ στον αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τρομερή εναλλαγή φάσεων. Αρχικά, ο Πέρεθ έβγαλε την κάθετη στον Παλάσιος, ωστόσο τον πρόλαβαν μέσα στην περιοχή και τραυματίστηκε αποχωρώντας από τον αγωνιστικό χώρο. Εν συνεχεία, ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για ακόμη μία φορά στην αντεπίθεση με τον Μπιέλ να σουτάρει και τον Μπρινιόλι να του… λέει όχι. Στο 59′, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν νέα τελική, με το σουτ του Παπασταθόπουλου στην κίνηση μέσα από την περιοχή, να περνά αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ιταλός γκολκίπερ πραγματοποίησε ακόμη μία συγκλονιστική απόκρουση, σε κεφαλιά του Παπασταθόπουλου. Οι δύο ομάδες, στη συνέχεια, είχαν ένα δεκάλεπτο που μοιράστηκαν την κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή του αγώνα.

Μετά το 70′, οι “πράσινοι” πήραν ξανά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κράτησαν την μπάλα στη μεσαία γραμμή, προκειμένου να ρίξουν τον ρυθμό που κυλούσε υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 76′, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είδε να ακυρώνεται και δεύτερο γκολ στην ομάδα του, καθώς ο Σπόραρ βρέθηκε σε τετ-α-τετ, σκόραρε και υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 86′, η ομάδα του Μίτσελ κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Μπρινιόλι. Ο Άβιλα έκανε τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί γύρισε ωραία την μπάλα στον Μπιέλ, που σούταρε λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή για να γράψει το 1-0 στην αναμέτρηση. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι “ερυθρόλευκοι” προσπαθούσαν να ελέγξουν τον αγώνα, προκειμένου να μη δώσουν τη δυνατότητα στο “τριφύλλι” να… κυνηγήσει την ισοφάριση. Το φινάλε του αγώνα, αναμενόταν… θρίλερ, καθώς ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι και ο Σπόραρ το μετουσίωσε σε γκολ για το τελικό 1-1.

ΓΚΟΛ: 90+13′ Σπόραρ (πεν.) / 84′ Μπιέλ

Κίτρινες: 51′ Μπερνάρ, 90+11′ Σένκεφελντ / 34′ Μπακαμπού, 51 Ίνμπομ Χουάνγκ, 90+7′ Άβιλα, 90+8′ Παπασταθόπουλος, 90+9 Βρουσάι, 90+11′ Εμβιλά

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (46′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Τσέριν (87′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (53′ Κουρμπέλης), Μπερνάρ, Βέρμπιτς (78′ Βαγιαννίδης), Σπόραρ.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Χάμες Ροντρίγκες, Μπιέλ (90+3′ Μπόουλερ), Μασούρας (76′ Βρουσάι), Μπακαμπού (76′ Ελ Αραμπί)