Μοιρασιά στο «Γ. Καραϊσκάκης» και φιέστα για Ολυμπιακό

Οι Πειραιώτες αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) για τέταρτη φορά συνολικά φέτος με τον ΠΑΟΚ στις εγχώριες διοργανώσεις και πανηγυρίζουν επίσημα το 47ο πρωτάθλημά τους.

Οι δύο ομάδες αποκόμισαν από έναν βαθμό η καθεμία, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί τη δεύτερη θέση, παρά τη νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Το παιχνίδι άρχισε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους «ασπρόμαυρους». Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με το… καλημέρα. Στο 2ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα και ο Σοάρες πρόλαβε τον Τζολάκη, κάνοντας το 1-0 με κεφαλιά. Αμφότερες οι ομάδες έδειξαν τη θέληση να πιέσουν τους αντιπάλους τους, προκειμένου να ανακτούν συνεχώς την κατοχή και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Ο χρόνος κυλούσε δίχως κάποια αξιοσημείωτη τελική από τις δύο πλευρές, ωστόσο στο 41ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ. Ο Ανδρούτσος γύρισε στον Καρβάλιο και εκείνος χρίστηκε σκόρερ από κοντινή απόσταση. Οι Πειραιώτες είχαν την κατοχή με το μέρος τους και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλοι στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες συνέχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι, τόσο στην κατοχή, όσο και στις φορές που κατάφερναν να δώσουν τον δικό τους ρυθμό στο ντέρμπι. Στο 65ο λεπτό, ο Τζολάκης πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Μιτρίτσα και κράτησε το 1-1. Μετά το 75ο λεπτό, οι Πειραιώτες πίεσαν εκ νέου τους αντιπάλους τους και στο 86ο λεπτό απείλησαν την εστία του Πασχαλάκη με γύρισμα του Λόπες, που δεν πρόλαβε ο Ελ Αραμπί για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα εξ αποστάσεως. Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα, το 1-1 αποτέλεσε το τελικό σκορ και ακολούθησε η φιέστα του πρωταθλήματος για τον Ολυμπιακό.

ΓΚΟΛ: 41′ Καρβάλιο / 2′ Σοάρες

Κίτρινες: 14′ Παπασταθόπουλος, 31′ Φαντιγκά / 50′ Κούρτιτς

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης (46′ Μανωλάς), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ, Κούντε (72′ Εμβιλά), Ροντρίγκες (84′ Βαλμπουενά), Καρβάλιο, Φαντιγκά (58′ Λόπες), Τικίνιο (71′ Ελ Αραμπί)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (87′ Τέιλορ), Ίνγκασον, Κρέσπο, Τσαούσης, Σβαμπ, Κούρτιτς, Σοάρες, Α. Ζίβκοβιτς, Μίτριτσα και Τσόλακ