Με άνεση στους “16” του EHF European Cup ο Ολυμπιακός

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με ευκολία της Τρογκίρ με 36-28, διπλασίασαν τις νίκες τους στο ζευγάρι και προκρίθηκαν πανηγυρικά στην επόμενη φάση του θεσμού.

Οι παίκτες του Γραμματικού πήραν από την αρχή του παιχνιδιού το προβάδισμα με 6-3 στο 10ο λεπτό, το οποίο και διατήρησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Οι Κροάτες κατάφεραν να φτάσουν κοντά στο σκορ, πλησιάζοντας στο γκολ (14-13), αλλά ένα μίνι ξέσπασμα των Πειραιωτών διαμόρφωσε το σκορ στο 20-16 πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός άνοιξε και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με εφτά τέρματα 26-19 σε ένα επιθετικά εντυπωσιακό δεκάλεπτο για την ελληνική ομάδα. Η Τρογκίρ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και έτσι το παιχνίδι έκλεισε στο 36-28.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 8-6, 12-9, 14-13, 20-16 (ημ.), 23-17, 26-19, 29-21, 31-23, 33-25, 36-28

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζιμπούλας 3, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Κάβσιτς 2, Μιχαηλίδης 11, Σάββας 6, Παπαντωνόπουλος.

Τρογκίρ: Λούτσιν, Πέραν, Λούκετιν 6, Γιέλιτς 2, Ντρνάσιν Λούσιγιαν, Ράντνιτς 7, Πίτεσα 2, Ντρνάσιν Λουίτζι 1, Τόκιτς, Βούλιτς 1, Σμόλιο, Ιβανίσεβιτς 1, Μπράνταριτς 5, Τρίβκοβιτς 3, Βράνιες, Μπάκοβιτς.//ΣΠ