Κρίμα κι άδικο…

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ωστόσο δεν αρκούσε, με συνέπεια να αποχαιρετήσει την Ευρωπαϊκή συνέχεια μετά τη νίκη της Ναντ επί της Καραμπάγκ. Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν νωρίς με τον Ελ Αραμπί, αλλά δέχθηκαν γκολ στο 90+3 από τη Φράιμπουργκ στο τελικό 1-1. Ηρωικός ήταν ο Πασχαλάκης με έξοχες επεμβάσεις.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με την πρώτη του τελική να έρχεται στο 1ο λεπτό. Ο Μασούρας έκανε το διαγώνιο σουτ από αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Η Φράιμπουργκ σιγά-σιγά, ανέβασε ρυθμό, είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη, με τους “ερυθρόλευκους” να κόβουν κάθε επίθεση. Στο 16ο λεπτό, ο Κεριέ πάτησε περιοχή, με τον Μπα να μπαίνει δυναμικά μπροστά του και να σταματά την προσπάθειά των “γηπεδούχων”.

Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν από νωρίς τα δόντια τους και… δάγκωσαν στο 17′, με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί! Ο Μασούρας έκανε το γύρισμα, ο Μπιέλ πήρε το πλασέ, με τον Φλέκεν να αποκρούει και τον Μαροκινό να παίρνει το ριμπάουντ και να ανοίγει το σκορ με το 18ο Ευρωπαϊκό του τέρμα, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Στο 23ο λεπτό και μετά από φοβερή αντεπίθεση, ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Οι Πειραιώτες βγήκαν στην κόντρα, ο Γκάρι Ροντρίγκες “έβγαλε” μόνο τον Μασούρα, εκείνος πέρασε τον αντίπαλο πορτιέρο όμως το τελείωμά του δεν ήταν ιδανικό, σουτάροντας στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, με τον Κιέτελ να πραγματοποιεί το πρώτο σουτ για τη Γερμανική ομάδα, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη. Οι “φιλοξενούμενοι” με τον Εμβιλά απείλησαν και πάλι τα καρέ της Φράιμπουργκ, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

Οι Γερμανοί στο 36ο λεπτό πάτησαν και πάλι την περιοχή των “ερυθρόλευκων”, με τον Γκρίφο που έκανε τη σέντρα, όμως ο Κιερέ δεν πρόλαβε τη μπάλα. Ο Γκάρι Ροντρίγκες αντικαταστάθηκε από τον Ρέαμπτσουκ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, καθώς ο παίκτης από το Πράσινο Ακρωτήριο αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο αριστερό του πόδι. Ο Μολδαβός πέρασε ως αριστερό μπακ, με τον Βρουσάι να πηγαίνει στα δεξιά της επίθεσης. Το ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, έχοντας μάλιστα χάσει μεγάλες ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να απειλήσουν. Στο 50′ ο Μασούρας έκλεψε τη μπάλα και έδωσε στον Μπιελ, με την επίθεση να κόβεται από την άμυνα της Φράιμπουργκ.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 57ο λεπτό για να δούμε την πρώτη προσπάθεια εντός εστίας από πλευράς γηπεδούχων με τη γυριστή κεφαλιά του Χέφλερ και να εξουδετερώνεται από τον Πασχαλάκη. Αξίζει να σημειωθεί από στατιστικής πλευράς, ότι μετά τα τρία παιχνίδια που αγωνίστηκε ο Έλληνας γκολκίπερ κόντρα σε Καραμπάγκ και Παναιτωλικό, ήταν η πρώτη φορά που είδε την πορεία της μπάλας να πηγαίνει προς την εστία του. Ένα λεπτό αργότερα ο Έλληνας πορτιέρο, είπε “όχι” σε σουτ εξ επαφής από τη μεγάλη περιοχή του Κίμπλερ.

Όσο περνούσε η ώρα, η πίεση των Γερμανών αυξανόταν με τον Πασχαλάκη να είναι “κυρίαρχος” όταν στο 61′ μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα σε σουτ του Λάινχαρτ. Παρά την κούραση των “ερυθρόλευκων” αναζήτησαν τρόπο να απειλήσουν εκ νέου την εστία του Φλέκεν, αλλά τα λάθη στη μεσαία γραμμή, επέτρεπαν στη Φράιμπουργκ να κυκλοφορεί με άνεση τη μπάλα μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής. Οι “γηπεδούχοι” συνέχισαν να πρεσάρουν την άμυνα των “ερυθρόλευκων” ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

Στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, θέλοντας ο Μίτσελ να απορροφήσει την πίεση της Φράιμπουργκ, ενίσχυσε τη μεσαία γραμμή με την είσοδο του Κούντε αντί του Μπιέλ, προκειμένου να έχει περισσότερα τρεξίματα μεσοαμυντικά, κλείνοντας τον διάδρομο σε Γκρίφο και Γκρέγκοριτς. Ο Πασχαλάκης για ακόμα μια φορά κράτησε τον Ολυμπιακό στη φάση του 77 εξουδετερώνοντας το εξ επαφής σουτ του Πέτερσεν από κοντινή απόσταση. Στο 81 το ρεσιτάλ του Έλληνα πορτιέρε συνεχίστηκε με νέα εντυπωσιακή επέμβασή του στη δεξιά γωνία και τους “γηπεδούχους” να μην πιστεύουν τι ευκαιρίες χάνουν.

Παρά το… σφυροκόπημα των γηπεδούχων, η άμυνα των Πειραιωτών άντεχε σ’ ένα παιχνίδι που είχε χαρακτήρα-θρίλερ μέχρι το τέλος. Στο 88ο λεπτό, το κρεσέντο του Πασχαλάκη συνεχίστηκε, με την απίστευτη επέμβαση του στην κεφαλιά του Γεόνγκ. Το σοκ της ισοφάρισης ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Κίμπλερ. Αυτή, ήταν η μοναδική φορά που δεν κατάφερε η άμυνα των φιλοξενούμενων να αντιδράσει σωστά. Σε ένα χρονικό διάστημα όπου η Ναντ σημείωνε νικητήριο γκολ και έβαζε… ταφόπλακα στα όνειρα του Ολυμπιακού.

Στα… καταραμένα τελευταία λεπτά, ο Ουσεϊνού Μπα αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα λεπτό! Ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού δέχθηκε πρώτα κίτρινη για διαμαρτυρία πριν από την εκτέλεση του κόρνερ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για χτύπημα εκτός φάσης.

Πλέον η τελευταία αγωνιστική έχει διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς ο Ολυμπιακός είναι σίγουρα 4ος την ίδια στιγμή που η Ναντ θα έρθει στον Πειραιά για να διεκδικήσει έστω την δεύτερη θέση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Πειραιά την τελευταία φορά πουδεν είχε προκριθεί από ευρωπαϊκούς ομίλους, ήταν την περίοδο 2017/18 για το Champions League.

Γκολ: 90+3 Κίμπλερ / 17′ Ελ Αραμπί
Kίτρινες: 90+7 Γκίντερ / 28′ Εμβιλά, 89′ Πασχαλάκης, 90+3 Κούντε, 90+5, 90+7 Μπα, 90+7 Ρέτσος
Κόκκινη: 90+7Μπα

Φράιμπουργκ: Φλέκεν, Κίμπλερ, Γκίντερ, Λάινχαρτ, Γκίντερ, Κέιτελ (63′ Βάισαουπτ), Χόφλερ, Ντόαν (63′ Εγκστάιν), Γκρίφο, Κιέρε (63′ Γεόνγκ), Γκρέγκοριτς (73′ Πέτερσεν)

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Βρουσάι (82′ Ρετσος), Μπα, Ντόι, Άβιλα, Ινμπεόμ Χουάνγκ, Εμβιλά, Μασούρας (82′ Βαλμπουενά) Γκάρι Ροντρίγκες (39′ Ρέαμπτσουκ), Πεπ Μπιέλ (69′ Κούντε), Ελ Αραμπί