ΑποΧή που τον πλήγωσε και τον ΠΑΣ απογείωσε…

Ο Κώστας Φορτούνης σκόραρε δις, αλλά ο ψυχωμένος ΠΑΣ βρήκε απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε σε 2:2 τον Ολυμπιακό, σε ένα επεισοδιακό ματς, με αρκετές διακοπές και εντάσεις μεταξύ των οπαδών και της αστυνομίας.

Για την 14η αγωνιστική της Super League, ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος με 2:2 κόντρα στον ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες, με τον Κώστα Φορτούνη… να κάνει τα πάντα, αλλά να μην είναι αρκετά για τους Πειραιώτες. Στην επιστροφή του στην βασική ενδεκάδα σε ματς πρωταθλήματος μετά από 7 μήνες, ο 30χρονος Έλληνας διεθνής μεσοεπιθετικός σκόραρε δύο φορές για πρώτη φορά μετά από 29 μήνες! Με δεξί σουτ στο 34′ και υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 45′, έβαλε και τα δύο γκολ των “ερυθρόλευκων”, κάτι που έκανε για πρώτη φορά μετά τις 15 Ιουλίου του 2020 (2 χρόνια και 5 μήνες) και το ΟΦΗΟλυμπιακός 1-3, για την 9η αγωνιστική των πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Ο ψυχωμένος “Άγιαξ της Ηπείρου” βρήκε απάντηση στο δεύτερο μέρος και με γκολ των Παμλίδη στο 64′ και Λιάσου στο 76′ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το 2:0 του πρώτου ημιχρόνου έγινε 2:2 στο δεύτερο 45λεπτο και οι Πειραιώτες έμειναν στην τρίτη θέση με 26 βαθμούς. Στην 11η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο ΠΑΣ με 10 πόντους, παίρνοντας έναν σημαντικό βαθμό στη “μάχη” που δίνει για την σωτηρία του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Διακοπή με το… καλημέρα, καθώς από την πλευρά των οπαδών του ΠΑΣ εκτοξεύτηκαν φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα. Μετά από 1.5 λεπτό το παιχνίδι επανεκκίνησε. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να “σπάσει” την αμυντική λειτουργία του “Άγιαξ της Ηπείρου”. Εκ νέου διακοπή του αγώνα στο 8′, καθώς και πάλι έπεσαν καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο. Έγιναν συστάσεις από τα μεγάφωνα και δόθηκε η συνέχεια. Και τρίτη διακοπή μέσα σε δέκα λεπτά αγώνα και πάλι για ρίψη καπνογόνων! Το παιχνίδι συνεχίστηκε και στο 13′ είχαμε την πρώτη καλή στιγμή, με τον Παντελάκη παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του σε διεκδίκηση με τον Ελ Αραμπί. “Καρεκλοπόλεμος” στους “Ζωσιμάδες” και διακοπή στο παιχνίδι γι’ ακόμη μία φορά, με τον διαιτητή Κουμπαράκη μάλιστα να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο 15ο λεπτό!  Έπειτα από περίπου 22 λεπτά διακοπής, ο αγώνας συνεχίστηκε από το 15ο λεπτό. Στο 19′ οι παίκτες του Ολυμπιακού άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Μπιέλ σούταρε από την κορυφή της περιοχής και ο κίπερ του ΠΑΣ μπλόκαρε. Στο 30′ ο Ελ Αραμπί και ο Φορτούνης έπαιξαν το 1-2, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να σουτάρει εκτός περιοχής και τον Σούλη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 34′ οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν μπροστά στο σκορ! Ο Ελ Αραμπί τσίμπησε ιδανικά την μπάλα τροφοδοτώντας τον Φορτούνη από τα δεξιά, αυτός πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ και έκανε το 1:0. Πρώτο τέρμα σε ματς κανονικής διάρκεια της Superleague για πρώτη φορά μετά τον Μάρτιο του 2021, όταν είχε σκοράρει στο 3-0 επί της Λαμίας. Γενικά, το τελευταίο του τέρμα ήταν κόντρα στον Άρη τον Μαϊο του ίδιου έτους για τα play off. Στο 45+1′ ο Ολυμπιακός έκανε το 2:0 στους Ζωσιμάδες. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από την κορυφή έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα. Εκπληκτικός ο 30χρονος επιτελικός μέσος, ο οποίος είχε δύο γκολ και έστειλε την ομάδα του στην ανάπαυλα μπροστά με σκορ ασφαλείας.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για τον ΠΑΣ στο 51′. Ο Μορέιρα γέμισε στην περιοχή από τα αριστερά, ο Παντελάκης πετάχτηκε, πήρε την κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχος. Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 56′, με τον Μορέιρα να σουτάρει έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη. Ο ΠΑΣ συνέχισε να πιέζει και στο 63′ ο Λιάσος πήρε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του κίπερ των Πειραιωτών. Ο “Άγιαξ της Ηπείρου” ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 65′! Ο Παμλίδης έκανε το σουτ εκτός περιοχής και μείωσε με πανέμορφο τρόπο σε 2:1. Στο 76΄ο ΠΑΣ έφερε το ματς στα ίσα! Ο Μορέιρα από τα αριστερά ελευθερώθηκε από τον Ανδρούτσο, πάτησε περιοχή και γύρισε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί από κοντά ο Λιάσος και με εξουδετερωμένο τον Πασχαλάκη, σκόραρε και έκανε το 2:2. Ο Μπάλαν μπήκε μέσα στην περιοχή στο 84′, έβαλε την προβολή αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Έφτασε κοντά στο 3:2 ο ΠΑΣ και στην ολική ανατροπή! Στο 87′ ο Φορτούνης έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά μπλόκαρε ο Σούλης. Τίποτα δεν άλλαξε, το 2:2 παρέμεινε μέχρι το τέλος και ο ψυχωμένος ΠΑΣ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας αν και έχανε με δύο γκολ διαφορά στο πρώτο ημίχρονο.

Γκολ: 65′ Παμλίδης, 76′ Λιάσος / 34′,45+1′ Φορτούνης

Δοκάρι: 53′ Λιάσος

Κίτρινες: 36′ Πήλιος, 90+4′ Σούλης, 90+5′ Μορέιρα / 50′ Ντόη

ΠΑΣ Γιάννινα: Σούλης, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Λιάσος, Ριένστρα, Παμλίδης (81′ Ροσέρο), Μορέιρα, Σταματελόπουλος (60′ Μπάλαν).

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ντόη, Ρέτσος, Βρουσάι (22′ λ. τρ. Ανδρούτσος), Ρέαμπτσουκ (81′ Μαρσέλο), Χουάνγκ Ιν-Μπέομ (81′ Γκάρι Ροντρίγκες), Εμβιλά, Φορτούνης, Μπιέλ, Χάμες (71′ Κασάμι), Ελ Αραμπί (71′ Μπακαμπού).//