Η σύμπτωση των δύο προσλήψεων του Μίτσελ (ΦΩΤΟ)

Περίπου επτά χρόνια μετά την αποχώρησή του, ο Μαδριλένος προπονητής επιστρέφει στον Ολυμπιακό για να αναλάβει για δεύτερη φορά στην καριέρα του τον πάγκο της ομάδας. Υπάρχει όμως ένα επιπλέον στοιχείο που “συνδέει” τις δύο θητείες του 59χρονου. Ποιο είναι αυτό; Ο Ατρόμητος!

Ήταν 1 Φεβρουαρίου του 2013 όταν οι Πειραιώτες ανακοίνωναν τη συμφωνία τους με τον Μίτσελ. Μετά από αναζήτηση… εβδομάδων, οι τότε πρωταθλητές κατέληξαν στον Ισπανό, ο οποίος προερχόταν από απόλυση απ’ τη Σεβίλλη. Δύο ημέρες αργότερα, βρέθηκε στο “Γ. Καραϊσκάκης” για να παρακολουθήσει από κοντά την αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, κόντρα στον Ατρόμητο. Ακριβώς το ίδιο θα συμβεί και τώρα, μιας και μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων οι “ερυθρόλευκοι” υποδέχονται τους Περιστεριώτες για την 6η αγωνιστική της Super League.

Η μόνη διαφορά είναι πως το 2013, ο Ισπανός όντας… φρέσκος στην ομάδα, προτίμησε να μην κάτσει στον πάγκο από τόσο νωρίς. Ο, έως εκείνο το σημείο, αήττητος Ολυμπιακός (16 νίκες, 3 ισοπαλίες) υπέστη… ήττα-σοκ από τους “κυανόλευκους” με σκορ 3-2. Υπηρεσιακός προπονητής ήταν ο Αντώνης Νικοπολίδης. Μάλιστα, αυτό ήταν το μοναδικό αρνητικό αποτέλεσμα στις εγχώριες διοργανώσεις για τη σεζόν 2012-2013.

Άλλωστε, οι Πειραιώτες κατέκτησαν το νταμπλ εκείνη τη σεζόν, μετρώντας 24 νίκες, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά και 8 νίκες και 1 ισοπαλία στο Κύπελλο. Βέβαια, το μοναδικό “Χ” ήταν στον τελικό κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Σε εκείνη την αναμέτρηση όμως, ήρθε η νίκη και η κατάκτηση του τροπαίου στην παράταση με σκορ 3-1.

Κόντρα στους Αρκάδες πάντως, ο Μίτσελ είχε κάνει το ντεμπούτο του στις 9 Φεβρουαρίου του 2013. Τότε, ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει στο 90ο λεπτό του αγώνα χάρη σε ένα γκολ της “χρυσής αλλαγής” του Ισπανού, Κώστα Μήτρογλου.

Δείτε ΦΩΤΟρεπορτάζ από την αναμέτρηση Ολυμπιακός – Ατρόμητος 2-3 (3/2/2013):