Η πρώτη φορά

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ- ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΜΠΑΜΠΗΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ. Ο Ολυμπιακός είναι στην Πόλη για να γράψει ιστορία. Να προκριθεί για πρώτη φορά στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Κάτι που επιχείρησε άλλες δύο φορές τη δεκαετία του ’90.

Αρχικά, στο Κύπελλο Κυπελλούχων όταν αποκλείστηκε από την Ατλέτικο Μαδρίτης και στη συνέχεια στο Τσάμπιονς Λιγκ, με «το γκολ του αέρα», που του στέρησε τη μεγάλη πρόκριση πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με την Γιουβέντους. Τότε, ο Ολυμπιακός δεν είχε κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι και τις δύο φορές. Με τους Ισπανούς είχε μείνει στο 1-1 στο ΟΑΚΑ, με τους Ιταλούς είχε χάσει 2-1 στο Τορίνο.

Απόψε (18/4, 22:00, ΕΡΑ ΣΠΟΡ), οι “ερυθρόλευκοι” έχουν να διαχειριστούν ένα υπέρ τους αποτέλεσμα. Όχι ασφαλές, αλλά υπέρ τους. Σε ένα γήπεδο, όπου πριν 2,5 χρόνια είχαν κάνει… πάρτι, κερδίζοντας 3-0 την Φενερμπαχτσέ στους ομίλους του Europa League. Έχοντας ένα σερί πέντε νικών με τουρκικές ομάδες, αλλά και σε μία περίοδο, που με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στον πάγκο τους είναι εξαιρετικοί εκτός έδρας. Είτε στο Conference League, με τις νίκες- πρόκριση απέναντι στην Φερεντσβάρος με σκορ 1-0 και το επικό 6-1 επί της Μακάμπι, είτε στο πρωτάθλημα, με το εντυπωσιακό 4-1 επί του ΠΑΟΚ. Ακόμη και στη μοναδική ήττα τους, με την ΑΕΚ στην Νέα Φιλαδέλφεια, ήταν καλύτεροι, έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες και δέχθηκαν το γκολ στις καθυστερήσεις.

Ο Βάσκος προπονητής δείχνει να έχει τον τρόπο του σε τέτοια παιχνίδια και αυτό θέλει να επιβεβαιώσει κι απόψε. Για να συνεχίσει και το δικό του εντυπωσιακό σερί, από πέρσι, όταν έφτασε με την Σεβίλλη στην κατάκτηση του Europa League, οδηγώντας αυτήν τη φορά τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ο Μεντιλίμπαρ δε θέλει να περιμένει την Φενερμπαχτσέ και απλά να υπερασπιστεί το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά θέλει η ομάδα του να είναι επιθετική, να έχει εκείνη τον έλεγχο του αγώνα και να κερδίσει. Δε θα παίξει για την ισοπαλία, αλλά για τη νίκη, όπως έκανε και στους προηγούμενους εκτός έδρας αγώνες για να γράψει ιστορία…