Γκολ για τον Χάμες στην ισοπαλία κόντρα… στον Χουάνγκ (video)

Οι δυο παίκτες του Ολυμπιακού βρέθηκαν αντιμέτωποι σε φιλική αναμέτρηση, η οποία ολοκληρώθηκε ισόπαλη στο 2:2, με τον Κολομβιανό μεσοεπιθετικό να σκοράρει και να γράφει… ιστορία με το εθνόσημο της πατρίδας του.

Η Νότια Κορέα αντιμετώπισε στο πλαίσιο φιλικού αγώνα την Κολομβία και οι Ινμπεόμ Χουάνγκ και Χάμες Ροντρίγκες βρέθηκαν αντίπαλοι σε ένα ματς που ήρθε ισόπαλο 2:2. Ο Κολομβιανός μεσοεπιθετικός μάλιστα σκόραρε και έτσι έγινε ο δεύτερος καλύτερος σκόρερ στην ιστορία της πατρίδας του, φτάνοντας τα 26 τέρματα και ξεπερνώντας παράλληλα τον Αρνόλντο Ιγκουαράν.

Οι δύο παίκτες του Ολυμπιακού ξεκίνησαν βασικοί, με τον Χάμες να σκοράρει για το 2:1 και να γίνεται αλλαγή στο 70ο λεπτό, ενώ ο Χουάνγκ αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό για τους Ασιάτες ο Χέουνγκ-Μιν Σον, ο οποίος σκόραρε και πάλι για το 2:0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Χάμες ήταν αυτός που μείωσε στην αρχή του δεύτερου μέρους (46′) και ο Καρασκάλ, τρία λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το τελικό 2:2. //