Φιλική νίκη συμπερασμάτων

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 1:0 της Νότιγχαμ Φόρεστ στο παιχνίδι φιλανθρωπικού χαρακτήρα στο “Γ. Καραϊσκάκης”, κλείνοντας με θετικό πρόσημο τη σειρά φιλικών στο πλαίσιο της χειμερινής τους προετοιμασίας.

O Ολυμπιακός, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 7ο λεπτό. Εξαιρετική συνεργασία Αραμπί-Μπιέλ, ο Ισπανός πάτησε περιοχή, με την άμυνα της Νότιγχαμ να κόβει και να παραχωρεί το κόρνερ. Στη συνέχεια οι “κόκκινοι” απάντησαν με τον Γέιτς, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη. Ο Μπολί πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει άνετα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, με τον Μπιέλ να σηκώνει τη μπάλα έξω από την περιοχή, τον Φορτούνη να κάνει το σουτ, όμως ο Χέντερσον έδιωξε. Στο 39ο λεπτό, οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν το σκορ, ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Κασάμι πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, η Νότιγχαμ Φόρεστ ανέβασε ρυθμούς και έψαξε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους “κόκκινους” με την κεφαλιά του Οριέ να περνά ψηλά άουτ χωρίς να απειληθεί ο Τζολάκης. Στη συνέχεια στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Πασχαλάκης, ο οποίος προχώρησε σε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Γκιμπς Γουάιτ. Στο 72ο λεπτό, ο Μπακαμπού απείλησε τα αντίπαλα καρέ, επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ. Οι “κόκκινοι” στη συνέχεια κυκλοφόρησαν την μπάλα, με τον ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει. Ο Γκιμπς Γουάιτ ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ, σε καλό σημείο έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ ήταν άστοχο.

Γκολ: 39′ Κασάμι

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ρέτσος, Σωκράτης, Βρουσάι, Εμβιλά, Κασάμι, Αγκιμπού Καμαρά, Μπιέλ, Φορτούνης, Αραμπί

Νότιγχαμ Φόρεστ: Χέντερσον, Μανγκαλά, Κόλμπακ, Γκιμπς – Γουάιτ, Λίνγκαρντ, Τζόσον, Γέιτς, Οριέ, ΜακΚένα, Μπολί, Λόντι