Δεν ζορίστηκε στην Πυλαία ο Ολυμπιακός

Οι “ερυθρόλευκες” πέρασαν νικηφόρα με 74-55 από την έδρα του ΠΑΟΚ στην Πυλαία στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι “ερυθρόλευκες” προηγήθηκαν με 4-0 με σκόρερ τις Βίτολα και Γούιλιαμς, αλλά στη συνέχεια δέχθηκαν ένα 5-0 σερί και με τρίποντο της Γούοκερ έμειναν πίσω στο σκορ με 5-4 (7:54). Η Χριστινάκη έδωσε το προβάδισμα ξανά για το 5-6 (7:43) για να ακολουθήσει νέα ανατροπή με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 9-6 μέχρι τα 6:24. Η απάντηση του Ολυμπιακού, με δίποντο της Σπυριδοπούλου και τρίποντο της Νικολοπούλου, διαμόρφωσε το 9-11 στα 5:36, με τον ΠΑΟΚ να προσπερνάει και πάλι στη συνέχεια με 14-11 μέχρι τα 4:06. Με τρίποντο της Γουίλιαμς οι πρωταθλήτριες ισοφάρισαν σε 14-14 και με νέο τρίποντο της Νικολοπούλου προηγήθηκαν ξανά με 16-16, πριν τη λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 21-17 ένα τρίποντο και δυο βολές της Τζόουνς στα 2:08, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 23-22, μετά από δυο εύστοχες ελεύθερες βολές της Καρλάφτη στα 9’’.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στη 2η περίοδο και ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση αφού κατάφερε να κυριαρχήσει στο παρκέ. Με όπλο την άμυνα, στο διάστημα αυτό οι “ερυθρόλευκες” δέχθηκαν μόλις 6 πόντους, σκόραραν 18 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 29-40! Το 23-22 του πρώτου 10λέπτου, είχε μετατραπεί σε 23-26 με τους τέσσερις σερί πόντους της Καρλάφτη και της Τόμπιν με την Χριστινάκη να γράφει το 25-30 μέχρι τα 5:28, για τον Ολυμπιακό που έτρεχε ένα επιμέρους 8-2 στο διάστημα αυτό. Με δυο τρίποντα της Γουίλιαμς και της Χριστινάκη ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε διψήφια τη διαφορά για το 26-36 στα 3’. Η Χριστινάκη σκόραρε και για το 28-40 (1:45) ενώ η Κιλαζίδου διαμόρφωσε με μια βολή το 29-40, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Τον ίδιο ρυθμό διατήρησαν οι “ερυθρόλευκες” και στην 3η περίοδο, φτάνοντας στο 29-45 με τρίποντο της Γουίλιαμς για το +16 που ήταν στο σημείο αυτό η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς. Η Βίτολα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 29-47 και η Νικολοπούλου διαμόρφωσε με τρίποντο το 33-50. Η Βίτολα έγραψε και το 33-52 στα 5:40, με την Νικολοπούλου να πετυχαίνει νέο τρίποντο εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +22 για το 33-55. Στα λεπτά που απέμειναν οι “ερυθρόλευκες” διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας τη διαφορά στο +26 για το 38-64 που ήταν το σκορ στο φινάλε της 3ης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο και με δεδομένη τη μεγάλη υπέρ του διαφορά, ο Ολυμπιακός κατέβασε προσωρινά στροφές, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με ένα επιμέρους 17-2, μείωσε σε 55-66. Οι “ερυθρόλευκες” δεν επέτρεψαν την περαιτέρω μείωση της διαφοράς και απάντησαν με ένα 6-0 επαναφέροντας τη διαφορά στο +17 για το 55-72 δια χειρός, Χριστινάκη. Η Τόμπιν με δίποντο στα 8’’ διαμόρφωσε το τελικό 55-74, με το οποίο ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από την Πυλαία.//ΓΓ

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 29-40, 38-64, 55-74

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 23(3), Κιλαζίδου 7, Ράις 5, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου 2, Σταματάκη, Τζόουνς 18

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 14(2), Σπυριδοπούλου 2, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 14(4), Καρλάφτη 7, Δίελα, Βίτολα 16(1), Χριστινάκη 16(1), Κολλάτου, Τόμπιν 6