Bήμα… τίτλου ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 13-7 της Γλυφάδας και έκαναν το 1-0 στην σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών.

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος για 9η διαδοχική φορά, έκανε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν με 13-7 του ΑΝΟ Γλυφάδας στο Παπαστράτειο, στον πρώτο τελικό της Α1 και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0, όμως η Γλυφάδα αντέδρασε και κατάφερε να απαντήσει και να κλείσει την πρώτη περίοδο ισόπαλη με το σκορ στο 2-2. Στο δεύτερο οκτάλεπτο ουσιαστικά οι «ερυθρόλευκες» κλείδωσαν τη νίκη, αφού με ένα επί μέρους 6-2 σερί πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 8-4 και απέκτησαν ξεκάθαρο προβάδισμα. Με την εμπειρία της, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς έφτασε σε μία άνετη νίκη με 13-7 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη (24/5, 21:00, ΕΡΑΣΠΟΡ).

ΤA ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-2, 6-2, 3-2, 2-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 3, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου, Κανετίδου, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 1, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Τριχά 1, Τορνάρου

ΑΝΟ Γλυφάδας (Θεόδωρος Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Π. Νίνου 3, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου, Ε. Νίνου 1, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας, Φουντωτού 1, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 2, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου