Άνετο πέρασμα από τη Νεάπολη

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… δεξί στη νέα χρονιά, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις του με νίκη κόντρα στον Ιωνικό με 2:0 και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση, πλησιάζοντας την ΑΕΚ μετά το στραβοπάτημά της στους Ζωσιμάδες.

Γρήγορα, απλά και χωρίς φθορά ο Ολυμπιακός έκανε… περίπατο στη Νίκαια κερδίζοντας 2:0 τον Ιωνικό, αποδεικνύοντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση, κυρίως μεσοεπιθετικά, απόδειξη ότι κατά διαστήματα “έκρυβε την μπάλα”.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κυκλοφόρησε τη μπάλα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, προσπαθώντας να βρει χώρους να διασπάσει την άμυνα του Ιωνικού, που είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο γήπεδο. Το πρώτο σουτ του παιχνιδιού ήταν στο 4ο λεπτό με τον Μπιελ να πλασάρει και τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Ο Ιωνικός πάτησε την περιοχή του Ολυμπιακού και απείλησε, με τη σέντρα του Λοβέρα να καταλήγει στην αγκαλιά του Πασχαλάκη. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν στο σκορ στο 14ο λεπτό. Ο Χάμες Ροντρίγκες τροφοδότησε τον Φορτούνη ο οποίος πλάσαρε, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λευτέρη Χουτεσιώτη. Ο Ρόντινει εμφανίστηκε ιδιαίτερα δραστήριος τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του, ανεβαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο και πιέζοντας την αριστερή πλευρά των Νικαιωτών.

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Χάμες βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα, όμως όσο η μπάλα ήταν στον αέρα, ο διαιτητής έδειξε φάουλ εκτός φάσης στον Σωκράτη με αποτέλεσμα να μην μετρήσει το γκολ. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να πολιορκούν τον Ιωνικό, με τους Νικαιώτες να βρίσκουν χώρο στην αντεπίθεση και με τον Φαντιγκά να “κουβαλά” τη μπάλα προσπάθησαν να απειλήσουν, όμως ο Ντόι μάρκαρε τον Μασάς και σταμάτησε την επίθεση του Ιωνικού. Στη συνέχεια και στο 34ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με τον Μπακαμπού να σουτάρει, μετά την έξοχη κάθετη που πραγματοποίησε ο Χουάνγκ. Μετά το τέρμα που δέχθηκαν οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού ανέβασαν ρυθμό και κράτησαν παραπάνω τη μπάλα στα πόδια τους. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως έκρυψαν για ακόμη μια φορά τη μπάλα και μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Φορτούνη και απίθανο σουτ, έστειλε τη μπάλα στο “γ”, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Χουτεσιώτη, κάνοντας το 2:0 για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, ψάχνοντας και τρίτο τέρμα. Ο Ροντινέι με ωραία σέντρα προσπάθησε να βρει τον Μπακαμπού, όμως ο Τσιγκρίνσκι έκοψε και σταμάτησε την επίθεση των “φιλοξενούμενων”. Στο 54ο λεπτό, Μπιελ και Ρέαμπτσιουκ συνεργάστηκαν άψογα, ο αριστερός μπακ των “ερυθρόλευκων” έκανε τη σέντρα, με τον Χάμες να σουτάρει, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη. Μετά από φάουλ που κέρδισε ο Φορτούνης σε καλό σημείο, ο Κολομβιανός ανέλαβε την εκτέλεσή του, με τον Έλληνα κίπερ, να μπλοκάρει. Με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Γιώργος Μασούρας έκανε όμορφο παράλληλο γύρισμα για τον Μπιέλ, ο οποίος δεν βρήκε τη μπάλα σωστά.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τον Μίτσελ να κάνει αλλαγές, κυρίως στη μεσοεπιθετική του γραμμή, βάζοντας φρέσκα πόδια στον αγωνιστικό χώρο. Ελ Αραμπί και Γκάρι Ροντρίγκες, πέρασαν στη θέση των Μπακαμπού και Μπιελ, με τον πρώτο να δοκιμάζει σέντρα σουτ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, χωρίς όμως να δημιουργεί ανησυχία στην άμυνα του Ιωνικού. Οι Νικαιώτες συνέχισαν να διατηρούν παθητικό ρόλο και να είναι μη απειλητικοί, με τους “ερυθρόλευκους” να συνεχίζουν να πιέζουν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος έπιασε την κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Στα τελευταία λεπτά οι “φιλοξενούμενοι” κυκλοφόρησαν τη μπάλα, έψαξαν και τρίτο τέρμα, με τον Ελ Αραμπί να κλέβει τη μπάλα και να τροφοδοτεί τον Μπουχαλάκη ο οποίος σούταρε, όμως η μπάλα βρήκε στα σώματα. Οι “γηπεδούχοι” βρήκαν χώρο στην αντεπίθεση, ο Ιωαννίδης σούταρε όμως ο Πασχαλάκης απέκρουσε, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. Ο Μαροκινός βρέθηκε μόνος και αμαρκάριστος στην εκπνοή του αγώνα, σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Έτσι, ο Ολυμπίακός επικράτησε άνετα με 2:0, διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και στο -3 από την ΑΕΚ, ενώ ο Ιωνικός παρέμεινε στον πάτο της  βαθμολογίας και σε πολύ δύσκολη θέση για τη συνέχεια.

Γκολ: 34′ Μπακαμπού, 40′ Φορτούνης
Κίτρινες: 61′ Άοσμαν / 23′ Ρέαμπτσιουκ, 78′ Γκ. Ροντρίγικες

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Σόουζα, Τσιριγώτης, Τσιγκρίνσκι, Ρουμπουλάκου (81′ Κάνιας), Βαλεριάνος, Φαντιγκά (81′ Ιωαννίδης), Άοσμαν (65′ Καμπράλ), Λοβέρα (66′ Ελευθεριάδης), Μασάς (51′ Μάντζης).

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ (81′ Σαμασέκου), Μπιέλ (73′ Γκ. Ροντρίγκες), Χάμες (84′ Μπουχαλάκη;), Φορτούνης (66′ Μασούρας), Μπακαμπού (73′ Ελ Αραμπί).