Άφησε υποσχέσεις στο “Άιμπροξ”

Oι “ερυθρόλευκοι” παρουσίασαν εξαιρετική εικόνα στο δύσκολο φιλικό κόντρα στη Ρέιντζερς επικράτησαν 3:1 και έδειξαν έτοιμοι για τις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις που ξεκινούν στις 10 Αυγούστου. Ακολουθεί το εξίσου δύσκολο τεστ κόντρα στη Νόριτζ.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έβγαλαν θετικό πρόσωπο στο χορτάρι, στο δυνατό τεστ κόντρα στη Ρέιντζερς όπου επικράτησε 3:1. Ο Ολυμπιακός, ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, διατηρώντας τα ηνία του παιχνιδιού, με τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί εξαιρετικές αποκρούσεις σταματώντας τις προσπάθειες των Σκωτσέζων.

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με την πρώτη καλή στιγμή να είναι στο 4ο λεπτό, όταν το μακρινό σουτ του Ράκσιν αποκρούσθηκε εντυπωσιακά από τον… ιπτάμενο Πασχαλάκη. Ο Ολυμπιακός όσο κυλούσε ο χρόνος ανέβασε ρυθμό κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο και απείλησε, αρχικά με τον Ροντινέι που με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Καρβάλιο ο οποίος δεν σταμάτησε σωστά την μπάλα, με τον ΜακΡόρι να μπλοκάρει εύκολα. Στο 23ο λεπτό, ήρθε ακόμη μια καλή στιγμή για τους Πειραιώτες, όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Καμαρά έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του κίπερ των Σκωτσέζων.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απάντησαν, με τον Λάμερς να περνά εύκολα τον Κίνι και να κάνει το δυνατό σουτ, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας είπε ξανά “όχι”. Η αντίδραση της ομάδας του Ντιέγκο Μαρτίνεθ ήρθε άμεσα. O Ολυμπιακός έκανε… κομπίνα στο κόρνερ, ο Καρβάλιο εκτέλεσε, ο Φορτούνης έπιασε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του ΜακΡόρι. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν το σκορ. Ο Ελ Αραμπί πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, τροφοδότησε τον Κίνι, εκείνος έκανε το γέμισμα προς τον Φορτούνη, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να γράφει το 1:0.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτή που πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και αμέσως απείλησε με τον Κίνι που μπήκε στην περιοχή με τον Φορτούνη και στη συνέχεια από τον Καρβάλιο η μπάλα έφυγε άουτ. Στη συνέχεια, η η Ρέιντζερς κέρδισε πέναλτι μετά από πέσιμο του Κάντγουελ μέσα στη μεγάλη περιοχή από επαφή με τον Πασχαλάκη, με τους παίκτες των “ερυθρόλευκων να διαμαρτύρονται έντονα. Ο Ταβερνιέ ανέλαβε την εκτέλεσή του και έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 1:1. Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε άμεσα.

Ο Μαντί Καμαρά έβγαλε τρομερή πάσα στον Μασούρα, εκείνος τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί που δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, για να έρθει ο Καρβάλιο και να σκοράρει, δίνοντας προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Στο 61ο λεπτό, ο Πασχαλάκης με νέα σπουδαία επέμβαση λέει “όχι” στον Σίμα. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και βρήκαν ένα ακόμη γκολ. Ο Ροντινέι γύρισε εξαιρετικά στον Καρβάλιο από τα δεξιά, με τον τελευταίο να κάνει το μακρινό σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:3.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης επικράτησαν τα… νεύρα των παικτών, με καμία από τις δύο ομάδες να μην πετυχαίνει γκολ και το 3:1 να διατηρείται έως το τέλος. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε αυτή τη φιλική νίκη με 3:1, έχοντας δείξει θετική εικόνα στον αγωνιστικό χώρο.//Μ

Γκολ: 51′ Ταβερνιέ / 44′ Φορτούνης, 56′, 70′ Καρβάλιο

Ρέιντζερς: ΜακΡόρι (46′ ΜακΛάφλιν (62′ Γιλμάζ), Τάβερνιερ, Σούταρ, Ντέιβις (46′ Ιφέκο), Μπάρισιτς (62′ Σακάλα), Ντόουελ (62′ Λούντστραμ, Ράσκιν (74′ Ματόντο), Κάντγουελ (81′ Ράις), Λάμερς (81′ Λόβλεϊς), Σίμα (74′ Χάτζι), Ντέσερς

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Κίνι (66′ Ραμόν), Ρέτσος, Ντόι (89′ Μπα), Ροντινέι, Μαντί Καμαρά (66′ Μπουχαλάκης), Ιμπόρα, Καρβάλιο (81′ Αγκιμπού Καμαρά), Φορτούνης (66′ Μπιελ), Μασούρας (81 Ανδρούτσος), Ελ Αραμπί (66′ Βρουσάι)