Τον “ξέρανε” ο Διαμαντής στο… 103′

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου διατηρούσε ένα πολύτιμο τρίποντο μέχρι το 12ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Έλληνα αμυντικό του ΟΦΗ να “χαρίζει” τον βαθμό στην ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να “κυνηγάει” τον Παναθηναϊκό, αλλά πλέον από απόσταση. Ο “δικέφαλος” του βορρά είχε δεύτερη βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα, καθώς ισοφαρίστηκε από τον ΟΦΗ στο 103′ και έμεινε στο 1-1 στην Κρήτη.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στην πρώτη τελική του με τον Νάρεϊ, μετά την εκπληκτική ασίστ του Βιειρίνια στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ. Η ομάδα του Νιόπλια, που ανέβηκε στους τέσσερεις βαθμούς, απείλησε στη συνέχεια την εστία του Κοτάρσκι και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από κόρνερ, με τον Διαμαντή να νικάει τους πάντες στον αέρα, σε μία αναμέτρηση με τρελό φινάλε.

Ο ΟΦΗ έχασε την πρώτη ουσιαστική στιγμή στην αναμέτρηση, με τον Κοτάρσκι να νικάει τον Ντικό στην προσπάθεια του επιθετικού των Κρητικών εντός περιοχής. Ο ΠΑΟΚ ήταν όμως αυτός που πήρε το προβάδισμα στην πρώτη τελική που δημιούργησε. Ο Νάρεϊ πήρε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ από την εκπληκτική ασίστ του Βιειρίνια και νίκησε με το αριστερό τον Στίβενς στο τετ-α-τετ.

Στο 22′ σημαντική ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Λάρσον να γυρίζει παράλληλα από τα δεξιά και τον Γκερέρο να μην προλαβαίνει για ελάχιστα εκατοστά την μπάλα με την προβολή που επιχείρησε. Ο ΟΦΗ διατηρούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού και απείλησε ξανά στο 36′ με τον Ντιουσέ να χάνει τεράστια ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι, ολομόναχος έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Ολιβέιρα ήθελε να τον μιμηθεί στο επόμενο λεπτό, με τον Νάρεϊ να σεντράρει και τον Πορτογάλο να στέλνει την μπάλα με το κεφάλι άουτ από τα δύο μέτρα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 51′, με τον Νάρεϊ να σουτάρει και να αποκρούει ο Στίβενς, ενώ στη συνέχεια ο Κουλιεράκης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα άουτ. Η ομάδα του Λουτσέσκου διατηρούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον ΟΦΗ όμως να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του και να φτάνει εύκολα στην περιοχή του Κοτάρσκι, χωρίς να δημιουργεί σημαντικές ευκαιρίες.

Στο 83′ νέα σημαντική στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Καντουρί να στέλνει από ευνοϊκή θέση την μπάλα πάνω στον Στίβενς. Στο επόμενο λεπτό και ο Τόμας σημάδεψε τον τερματοφύλακα των Κρητικών με κοντινή προβολή. Στο 90+5′ ο ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, με Σιδηρόπουλο και VAR να διαφωνούν. Στο 90+8′ ο Ντίκο από τις καραμπόλες είδε την μπάλα να του στρώνεται εντός περιοχής και να σημαδεύει τον Κοτάρσκι που βγήκε και του έκλεισε το οπτικό πεδίο για να διατηρήσει το 0-1 υπέρ της ομάδας του.

Πράγμα που δεν κατάφερε ο Κροάτης τερματοφύλακας στο 90+12′, καθώς ο Διαμαντής με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κοτάρσκι, που παρόλο που βρήκε την μπάλα δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη νίκη για την ομάδα του.

Γκολ: 90+12′ Διαμαντής / 8′ Νάρεϊ

Κίτρινες: 29′ Λάρσον, 82′ Βούρος / 15′ Βιειρίνια, 77′ Λύρατζης, 82′ Τόμας

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στίβενς, Λάρσον, Διαμαντής, Βούρος, Πασαλίδης (62′ Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης (79′ Θοράρινσον), Ντιούσε, Μεγιάδο, Λουίς Περέα (84′ Στάϊκος), Ντικό, Γκερέρο (84′ Μπιφουμά).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιειρίνια (25′ Τσαούσης), Ντάντας, Κούρτιτς (80′ Σβαμπ), Νάρεϊ, Αουγκούστο (72′ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (72′ Τόμας).