“Βαριά” ήττα για τον ΟΦΗ

Στο πλαίσιο της τελευταίας τους φιλικής αναμέτρησης επί ολλανδικού εδάφους, οι Κρητικοί έχασαν με 4-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς και επιστρέφουν στην Ελλάδα για να μπουν στην τελική ευθεία ενόψει του νέου πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, που ξεκινάει σε λιγότερο από ένα μήνα.

Ο ΟΦΗ αποχώρησε από την Ολλανδία με ήττα, καθώς έχασε με 4-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς, η οποία είναι σε πιο προχωρημένο στάδιο καθώς στις 7 Αυγούστου ξεκινάει τις επίσημες υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την Άλκμααρ.

Οι Κρητικοί, μετά το αποψινό φιλικό (29/7) ετοιμάζουν τις βαλίτσες τους και αύριο (30/7) επιστρέφουν στο Ηράκλειο για να μπει στην τελική ευθεία η προετοιμασία τους για τη σέντρα του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, που ξεκινάει σε λιγότερο από ένα μήνα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο πρώτο λεπτό, με τον Ντιουσέ του ΟΦΗ να κάνει το σουτ μέσα από την στην περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας των Ολλανδών απέκρουσε. Στο 7ο λεπτό ο Ρόμενς με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Επασί να διώξει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς στη δεύτερη καλή της στιγμή στον αγώνα προηγήθηκε στο σκορ μετά το λάθος γύρισμα του Ουές μέσα στην περιοχή, με τον Στόκερς να κλέβει την μπάλα και να πλασάρει εύστοχα για το 1-0 στο 12ο λεπτό.

Οι Ολλανδοί έδειχναν πιο έτοιμοι, πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και τρία λεπτά αργότερα (15′) με κεφαλιά του Λίντμπεργκ μέσα από τη μικρή περιοχή διπλασίασαν τα τέρματά τους.

O ΟΦΗ ήταν πάρα πολύ κακός αμυντικά και στο 32′ ο Φοντάν με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ, έστειλε ανενόχλητος τη μπάλα στα δίχτυα του Επασί και έκανε το 3-0 για την Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Κρητικούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ολλανδών.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Γκόου Αχέντ Ιγκλς να κάνει τέσσερα τα τέρματά της, με κεφαλιά του αρχηγού Κάιπερς στο 50ο λεπτό, έπειτα από σέντρα από τα δεξιά.

Οι Κρητικοί έπειτα από αρκετή ώρα έγιναν απειλητικοί, όταν το σουτ του Νέιρα στο 62′ πέρασε λίγο άουτ από την εστία του κίπερ των Ολλανδών. Δύο λεπτά αργότερα (64′), ο Αργεντινός δοκίμασε ξανά τα πόδια του, αλλά η μπάλα πέρασε εκ νέου εκτός τέρματος.

Ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο, προσπάθησε να βρει ένα γκολ και στο 66ο λεπτό ο Τοράλ σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Ντε Λάνγκε μπλόκαρε και είπε ξανά “όχι” στους παίκτες του Νίκου Νιόπλια.

Ο Τοράλ και ο Νέιρα με την είσοδο τους, άλλαξαν την εικόνα του ΟΦΗ και στο 70′ ο Αργεντινός με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή, έπειτα από πάσα του Ισπανού, μείωσε για τους Κρητικούς σε 4-1.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική φάση, το σκορ παρέμεινε 4-1 υπέρ της Γκόου Αχέντ Ιγκλς και ο ΟΦΗ επιστρέφει στην Ελλάδα με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες επί ολλανδικού εδάφους.

Γκόου Αχέντ Ιγκλς – ΟΦΗ: 4-1

Γκολ: 12′ Στόκερς, 15′ Λίντμπεργκ, 32′ Φοντάν, 50′ Κάιπερς – 70′ Νέιρα

Γκόου Αχέντ Ιγκλς: Ντε Λάνγκε, Ντέιλ, Φοντάν, Κάιπερς, Ίτζες, Λίντχορστ, Λίντμπεργκ, Ρόμενς, Βίλουμσον, Έντβαντσεν, Στόκερς.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Ουές (66′ Αποστολάκης), Γιαννούλης, Διαμαντής (46′ Πασαλίδης), Στάικος (46′ Μεγιάδο), Ντιουσέ (46′ Νέιρα), Τοράλ, Μπουζούκης (66′ Πόμπι), Τσιλιανίδης, Φαν Ντάινεν (46′ Καμάου)