Βελτιωμένος ο ΟΦΗ

Ανεβασμένη ήταν η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, στο δεύτερο φιλικό επί Ολλανδικού εδάφους, σε σχέση με αυτό κόντρα στην Ουτρέχτη. Στο πρώτο μέρος οι Κρητικοί έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο, είχαν διάθεση, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά έλλειψε το γκολ, το οποίο βρήκαν εν τέλει 10 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη με 1-0.

Την Εξέλσιορ αντιμετώπισε τελικά ο ΟΦΗ σήμερα (23/7, 18:00) και όχι την Χέρακλες, όπως είχε προγραμματιστεί, διότι η Ολλανδική ομάδα βρέθηκε με αρκετά κρούσματα κορωνοϊού, αλλά και τραυματισμούς. Οι Κρητικοί κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους φιλική νίκη επί Ολλανδικού εδάφους, έχοντας πολύ καλύτερη εικόνα σε σχέση με τον πρώτο ματς που έδωσαν κόντρα στην Ουτρέχτη.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο ματς οι Κρητικοί, οι οποίοι μέχρι το 17′ είχαν τρεις τελικές προσπάθειες. Ο ΟΦΗ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, δίχως να απειληθεί από την Εξέλσιορ και στο 29ο λεπτό είχε μία ακόμα ευκαιρία με τον πολύ δραστήριο Μπουζούκη να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά ο Μποκς βρισκόταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 39′ η ομάδα της Κρήτης έφτασε μία ανάσα από το να ανοίξει το σκορ, όταν ο Νέιρα έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα δεξιά, πέρασε ανάμεσα από δύο αμυντικούς των Ολλανδών και πλάσαρε, με τον Μποκς να λέει και πάλι όχι, στην επαναφορά ο Καμάου από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και οι αμυντικοί της Εξέλσιορ απομάκρυναν σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ντουρμισάι κάνει το συρτό σουτ με την μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ των Ολλανδών. Η πίεση συνεχίστηκε και ο Ντιουσέ βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος της περιοχής, όμως ο εξαιρετικός Μποκς δήλωσε ακόμη μία φορά παρόν, διώχνοντας σε νέο κόρνερ για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια. Σε γενικό απολογισμό ο ΟΦΗ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να απειληθεί, με τον τερματοφύλακα της Εξέλσιορ να είναι ο κορυφαίος. Βάση της εικόνας η ομάδα του Νίκου Νιόπλια δικαιούταν ένα γκολ, αλλά η ανάπαυλα έπεσε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο, με τον Ουές να πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή χωρίς όμως να βρίσκει το στόχο. Στο 51′ η Εξέλσιορ, η οποία άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, έκανε τις πρώτες της δύο τελικές ευκαιρίες, ενώ ακολούθησε άλλη μία δύο λεπτά αργότερα, με τον Μανδά να έχει σωστή τοποθέτηση, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Ολλανδική ομάδα συνέχισε να πιέζει τους Κρητικούς, δοκιμάζοντας κάποια σουτ, χωρίς όμως να βρίσκουν το στόχο. Στο 60ο λεπτό οι παίκτες του ΟΦΗ έκλεψαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και ο Ντιουσέ προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Μποκς με ένα έξυπνο πλασέ, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία.

Μετά από αρκετές αλλαγές, όπως είναι λογικό έπεσε ο ρυθμός και μέχρι το 70ο λεπτό δεν είχαμε κάτι ενδιαφέρον στο ματς. Στο 75ο λεπτό έγινε μία τελική με τους Ολλανδούς να σημαδεύουν λίγο δίπλα από την εστία του Μανδά. Στο 80′ ήρθε τελικά το γκολ για τους Κρητικούς, όταν μετά από ωραία σέντρα του Πόμπι από τα δεξία, ο Φαν Ντάινεν με γυριστή κεφάλια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, του ανήμπορου να αντιδράσει, Μποκς.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Μαρινάκης, Ουές, Διαμαντής, Πασαλίδης, Μεγιάδο, Ντιουσέ, Νέιρα, Μπουζούκης, Καμάου, Ντουρμισάι

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Πόμπι, Στάικος, Φαν Ντάινεν, Σηφάκης, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης και Αποστολάκης.

Εξέλσιορ (Μαρίνους Ντεκάαζεν): Μποκς, Ρίνγκελινγκ, Άμπας, Στάτια, Φαν Ντεν Μπεεμτ, Λάγκεντικ, Φερμίνα, Ντα Φονσέκα, Ντερκς, Σμιθ, Τουρεάι