Νικητής ο ΟΦΗ στη “μάχη” της Κρήτης

Σε ένα παιχνίδι… διαφήμιση για το κρητικό ποδόσφαιρο, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας επικράτησε των Χανίων με 5-3 σε έναν αγώνα που κανένας δεν ήθελε να λήξει, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΟΦΗ ταξίδεψε στα Χανιά για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα, με στόχο ένα εισιτήριο της τελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας προηγήθηκε με την συμπλήρωση 30 λεπτών, καθώς ο Άμπαντα άνοιξε το σκορ και στην συνέχεια ο Φελίπε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Ηρακλείου με το ημίχρονο να λήγει στο 2-0, με τους γηπεδούχους να μην έχουν καμία απάντηση στα πρώτα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη κανένας δεν μπορούσε να φανταστεί την έκβαση της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη έκανε την αντεπίθεση της, με τον Ελευθεριάδη να μειώνει στο 49ο λεπτό και έπειτα από τρία λεπτά ο Μανουσάκης ισοφάρισε για τα Χανιά, προσφέροντας  “άγρια ομορφιά” στο ντέρμπι της Κρήτης. Μετά το δεύτερο γκολ των Χανίων, ο Λιθουανός τεχνικός της ομάδας του ΟΦΗ, ανέβασε την ομάδα του και πήρε ξανά κεφάλι στην αναμέτρηση με τον Μοσκέρα στο 62ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης ξαναχτύπησε στο 65ο λεπτό και έδωσε μια ανάσα στην ομάδα του.

Όμως εκεί ήρθε η διάψευση από τον Σερβιλάκη, όπου στο 67ο λεπτό μείωσε εκ νέου για τους “μπλε” με την αναμέτρηση να είναι στην “κόψη του ξυραφιού“. Οι μονομαχίες στον χώρο κέντρου είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με τους “ασπρόμαυρους” να κερδίζουν μέτρα πετυχαίνοντας ένα ακόμα γκολ με τον Ριέρα στο 78′ που μπήκε ως αλλαγή στην θέση Γκαγιέχος σφραγίζοντας την νίκη για την ομάδα του. Λίγα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, ο Μεγιάδο αποβλήθηκε στο 83ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, χωρίς να αλλάζει τίποτα στον πίνακα των σκόρερ. Το σφύριγμα της λήξης σκόρπισε χαμόγελα στους φιλοξενούμενους για την μεγάλη πρόκριση με αυτό το μεγάλο σκορ, ενώ τα Χανιά αποθεώθηκαν από τους φίλους της ομάδας τους για την υψηλή απόδοση που έπιασαν, κόντρα σε ένα σύνολο που πρωταγωνιστεί στην φετινή Super League.

Γκολ: 29΄ Άμπαντα, 43′ Φελίπε, 49′ Ελευθεριάδης, 52′ Μανουσάκης, 62’/65′ Μοσκέρα, 67΄Σερβιλάκης, 78′ Ριέρα
Κίτρινες: 17′ Μεγιάδο,
Κόκκινες: 83′ Μεγιάδο

Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Νίκολιτς, Πεπόνης, Τσέλιος, Χορνομάζ, Μούλερ, Μανουσάκης, Μάναλης

ΟΦΗ (Νταμπράσουσκας): Μπάουμαν, Άμπαντα, Λαμπρόπουλος (71′ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Βούρος, Λάρσον, Γκλάζερ, Γκαγέχος (56′ Ριέρα), Μεγιάδο, Τοράλ (56′ Μοσκέρα), Φελίπε (72′ Νέιρα)//ΓΡ.