Βαριά φιλική ήττα του ΟΦΗ…

Δεν τα κατάφεραν οι Κρητικοί απέναντι στην Ουτρέχτη, καθώς έχασαν με 4-0 στο πρώτο φιλικό που έδωσαν, ενώ βρίσκονται στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας, με τους αντίπαλους τους, να είναι σαφώς πιο έτοιμοι, καθώς έδιναν το πέμπτο τους παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι και μόλις στο 5′ Ο Νέιρα επιχείρησε σουτ από πλάγια δεξιά, με τη μπάλα να βρίσκει και να καταλήγει κόρνερ. Η Ουτρέχτη πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να προηγηθεί με ατομική ενέργεια του Δουβίκα στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Έλληνα να έχει σπουδαία ευκαιρία και 6 λεπτά αργότερα με τον Επασί να τον σταματάει. Οι Ολλανδοί βρήκαν και δεύτερο γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο 29ο λεπτό οι παίκτες του Φρέιζερ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Φέερμαν, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του ΟΦΗ. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές, με αποτέλεσμα να πέσει αισθητά ο ρυθμός. Ο Νίκος Νιόπλιας άλλαξε οκτώ ποδοσφαιριστές, προκειμένου να έχει εικόνα για όσους περισσότερους παίκτες μπορεί. Ο ΟΦΗ, ο οποίος δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός επιθετικά, δέχθηκε άλλα δύο τέρματα από τον Ρένταν, στο 79′ και στο 89′. Η Ουτρέχτη, η οποία να χαρακτηριστεί και “Ελληνική”, καθώς στην ενδεκάδα της είχε δύο Έλληνες, τον Βασίλη Μπάρκα και τον Τάσο Δουβίκα.

Ουτρέχτη (Χενκ Φρέιζερ): Μπάρκας, Μάαρελ Φαν Ντερ, Τερ Άβεστ, Μπρόουερς, Δουβίκας, Μπουθ, Κουστ Φαν Ντερ, Φέερμαν, Στρεεκ, Βίργκεβερ, Σίλα

Όφη (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Καμάου, Ντουρμισάι

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Σωτηρίου, Πόμπι, Νιουσέ, Τοράλ, Φαν Ντάινεν, Μπουζούκης, Αποστολάκης.