Χορταστική ισοπαλία στο 100ο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ!

Σάλκε και Μπορούσια Ντόρμουντ έμειναν στο 2:2 στην “Φέλτινς Αρένα”, με τους “κιτρινόμαυρους” να χάνουν την ευκαιρία να “πιάσουν” την Μπάγερν Μονάχου στην κορυφή και τους “Βασιλικούς Μπλε” να παίρνουν έναν σημαντικό βαθμό στη “μάχη” που δίνουν για τη σωτηρία τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την Ντόρτμουντ στο 5ο λεπτό, αλλά το σουτ του Ράιερσον μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Νέα φάση για τους κιτρινόμαυρους στο 18′, αλλά ο Φάρμαν σταμάτησε το σουτ του Γκερέιρο. Στο 24′ η Σάλκε έχασε την πρώτη της ευκαιρία και ήταν μεγάλη. Τραγικό λάθος του Χούμελς, “έβγαλε” τετ α τετ τον Σάλασαρ, ο οποίος πλάσαρε ψηλά άουτ! Στο 30′ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, αλλά ο Φάρμαν πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση και έδιωξε σε κόρνερ του σουτ του Μάλεν. Πάνω κάτω ήταν η μπάλα στο πρώτο 30λεπτο, η Μπορούσια είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ότι δεν κατάφεραν οι επιθετικοί της Ντόρτμουντ το πέτυχε ένας κεντρικός αμυντικός, ο Σλότερμπεκ, ο οποίος προωθήθηκε και με έναν “κεραυνό” έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Φάρμαν και έκανε το 1:0 στο 38′. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, όπου οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τα ηνία του αγώνα και το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Η Ντόρτμουντ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, αλλά η Σάλκε με το… καλημέρα έφερε το ματς στα ίσα, με τον Μπίλτερ να σκοράρει εξ επαφής στο 51′, μετά από υπέροχο γύρισμα του Φρέι από τα δεξιά! Εννέα λεπτά αργότερα (60′) η Μπορούσια πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, με τον Γκερέιρο να “καρφώνει” την μπάλα στο αριστερό “παραθυράκι” της εστίας του Φάρμαν, έπειτα από… μυθική μπαλιά του Τσαν! Στο 65′ οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν τρία τα τέρματα τους, αλλά ο Μπάινο-Γκίτενς αστόχησε σε τετ α τετ. Οι “Βασιλικοί Μπλε” βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 79′, χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Κάραμαν με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από σέντρα του Μπίλτερ. Μεγάλη φάση για τη Σάλκε στο 88′, έβγαλε το σουτ του Μπαλάντα μέσα από την περιοχή ο Μέγερ με εντυπωσιακό τρόπο! Φοβερή προσπάθεια του Σλότερμπεκ στο 90′, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Ματριτσιάνι και κάπως έτσι έληξε το παιχνίδι. Στην 19η θέση ανέβηκαν οι γηπεδούχοι και στο -1 από την σωτηρία, στην δεύτερη θέση με 50 βαθμούς έμεινε η Μπορούσια, που έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Μπάγερν Μονάχου στην κορυφή.

ΓΚΟΛ: 51′ Μπίλτερ, 79′ Κάραμαν / 38′ Σλότερμπεκ, 60′ Γκερέιρο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 55′ Μπρούνερ / 90+1′ Τσαν