Συμβιβάστηκαν στο “Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ”

Η Ντόρτμουντ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, απέναντι στη Σεβίλλη, για την τέταρτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου του Champions League. Το αποτέλεσμα έκριναν τα γκολ των Νιανζού και Μπέλιγκχαμ.

Η Ντόρτμουντ υποδέχθηκε την Σεβίλλη στο “Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ” για την τέταρτη αγωνιστική, του έβδομου ομίλου του Champions League. Έτσι με αυτή την ισοπαλία, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 7 βαθμούς και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση. Από την άλλη οι Ισπανοί μάζεψαν τον μόλις, δεύτερο βαθμό τους και βρίσκονται στην τρίτη θέση, ισόβαθμοι με την Κοπεγχάγη.

Η Σεβίλλη με νέα προσέγγιση, καθώς άλλαξε προπονητή, μπήκε στο παιχνίδι και απείλησε στο 12ο λεπτό. Ο Ράκιτιτς “εξαπέλυσε” ένα δυνατό σουτ, με τη μπάλα όμως να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κόμπλε. Έξι λεπτά αργότερα ο έμπειρος Κροάτης εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Νιανζού , σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με μία εξαιρετική κεφαλιά, από το σημείο του πέναλτι, “άνοιξε” το σκορ για τους Ανδαλουσιανούς. Η Ντόρτμουντ στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, βρήκε την απάντηση και ισοφάρισε σε 1-1. Οι ποδοσφαιριστές του Τέρζιτς, γύρισαν πολύ ωραία τη μπάλα, η οποία κατέληξε στον Μενιέ στα δεξιά. Ο τελευταίος γύρισε στο ύψος του πέναλτι, εκεί που… πετάχτηκε ο Μπέλιγχαμ και με ένα… εναέριο πλασέ, έφερε το ματς στα “ίσα”. Η Σεβίλλη ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, έχοντας την κατοχή (45-55), αλλά και τις τελικές (1-5), αλλά οι δύο ομάδες εν τέλει, αποχώρησαν για την ανάπαυλα ισόπαλες, με 1-1.

Ο Μπέλιγχαμ, λίγες στιγμές, μετά το γκολ της ισοφάρισης. (@BVB / Twitter)

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν… ορεξάτοι και έμοιαζαν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία του Μπουνού, χάνοντας δύο μικρό-ευκαιρίες με τον Μπέλιγχαμ και τον Μπραντ. Σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετή ώρα, να προσφέρει κάποια αξιόλογη στιγμή, η Σεβίλλη παραλίγο να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Ο Λαμέλα στο 67′, βρέθηκε μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά η… υπερβολική σιγουριά του στέρησε το γκολ και ο Κόμπελ, προέβη σε μία εντυπωσιακή επέμβαση. Οι Βεστφαλοί ήταν ανώρεροι στο δεύτερο μέρος, κυκλοφορώντας εξαιρετικά τη μπάλα, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο γκολ, που θα τους έδινε το τρίποντο. Από την άλλη η Σεβίλλη φαινόταν και εκείνη απειλητική, όταν βρισκόταν στον επιθετικό της μισό, χωρίς να μπορεί ούτε εκείνη, να σημειώσει κάποιο τέρμα.

Γκολ: 35′ Μπέλιγχαμ / 18′ Νιανζού

Κίτρινες:  90’+1′ Οζκάν / 84′ Γκουντέλι, 90′ Καρμόνα, 90’+3′ Μπόνο

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Μενιέ (Σλότερμπεκ 83′), Ζίλε, Χούμελς, Ρότε (Γκερέιρο 46′), Μπέλιγχαμ, Εζτζάν, Αντεγέμι (Αζάρ 71′), Μπράντ, Μάλεν (Ρέινα 71′), Μοντέστ (Μουκοκό 64′)

Σεβίλλη (Χόρχε Σαμπάολι): Μπουνού, Καρμόβα, Νιανζού, Μαρκάο, Νάβας, Γκούντελ, Ράκιτιτς, Ακούνια (Τέγιες 71′), Σούσο (Γιανουζάι 59′), Εν Νεσιρί (Ίσκο 59′), Λαμέλα