Στα προημιτελικά η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια πήρε σκορ πρόκρισης από το τρίτο λεπτό με τέρμα του Ολλανδού επιθετικού, επικράτησε 2-0 της Αϊντχόφεν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90′ +5′ ο Μάρκο Ρόις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο τρίτο λεπτό της συνάντησης άνοιξαν το σκορ με το γκολ του Τζέιντον Σάντσο από ασίστ του Γιούλιαν Μπραντ. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Γερμανοί είχαν τρομερές ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμα τους και να πάρουν μία άνετη πρόκριση. Λίγο όμως η αστοχία, λίγο ο Μπενίτες κράτησαν το 1-0. Οι Ολλανδοί από την πλευρά τους, προσπάθησαν εν συνεχεία να αντιδράσουν και να απαντήσουν, ωστόσο έβλεπαν τις επιθετικές τους προσπάθειες να περνούν ανεκμετάλλευτες τόσο κατά τη διάρκεια του πρώτου όσο και του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 90′ +4′ ο Λουκ Ντε Γιονγκ έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει για την Αϊντχόφεν και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα. Ακριβώς ένα λεπτό μετά ο αρχηγός της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, ο οποίος το ερχόμενο καλοκαίρι είναι πολύ πιθανό ν΄ αποχωρήσει από το σύλλογο, “κλείδωσε” την πρόκριση για την ομάδα με πλασέ.

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Τσαν, Ζούλε, Χούμελς, Μάατσεν, Οζκάν, Ζάμπιτσερ, Σάντσο (75΄Ρόις), Μάλεν (70΄Αντεγιέμι), Μπραντ (58΄Ενμέτσα), Φίλκρουγκ